Metal ( II ) 4-tersiyer butil pridin tetrasiyanonikel ( II ) komplekslerinin titreşimsel spektroskopi ile incelenmesi
  1. Tez No: 36081
  2. Yazar: MEHMET BAHAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENAY YURDAKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
METAL(IQ 4-TERSÎYERBUTÎL PRİDİN TETRASİYANONİKEL(II) KOMPLEKSLERİNİN TİTREŞİMSEL SPEKTROSKOPİ İLE İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Mehmet Balat GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN-BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ OZ Bu çalışmada M(4-tersiyer-butil pridin)2Ni(CN)4 (M=Mn, Fe, Co, Ni, Cd ve Cu) formülü ile verilen kompleksler ilk kez elde edildi. Komplekslerin İR ve Raman spektrumları kaydedilerek; ligandtan ve Ni(CN)4 grubundan ileri gelen titreşim frekans ve kipleri saptandı. Ayrıca ligandın titreşim frekansları için işaretleme önerildi.. Yapıda ligand. molekülleri azot ucundan metale bağlanmıştır ve bu tabakaların altında ve üstünde yer almaktadır. Komplekslerde (Cu 'lı hariç) nikel atomu düzgün karesel düzende siyan molekülüne ait 4 karbon atomu ile, M atomları ise siyah grubunun 4 azot atomu ve 2 ligand molekülünün azot atomu ile oktahedral düzende çevrilidir. Spektrumlarm incelenmesi, komplekslerin yapılarının | M-Ni(CN)4 j
Özet (Çeviri)
THE VIBRATIONAL ANALYSIS OF METALED) 4-TERT-BUTYL PYRIDINE TETRACYANONİCKELATE(II) COMPLEXES (M. Sc. Thesis) Mehmet Bahat GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY ABSTRACT In this study, the complexes of M(4~tert-butyl pyridine)2Ni(CN)4 (M==Mn, Fe, Co, Ni, Cd, Cu), have been prepared for the first time. IR and Raman spectra of complexes are reported; The vibrational frequencies and modes coming from ligand and Ni(CN)4 group are obtained. In addition, a vibrational assigments are proposed for ligand molecule. The nickel atoms are surrounded by four carbon atoms of cyanide molecules in a square-planer environment. The metal atom is in an octahedral environment produced by coordination to four nitrogen atoms of the cyanide groups and nitrogen atoms of two 4-tert-butyl pyridine molecules. 4-tert-butyl pyridine molecules lie above and below the layers. The structure of complexes consists of infinite polymeric layers of | M- Ni(CN)4 1 oo, formed from Ni(CN)4"2 anions bridged by ML2+2 cations. It is found that i Cu-Ni(CN)4 j ^ polymeric layers of the Cu complex have lower symmetry in comparison to the tetracyanonickelate complexes made with other metals. This is explained by Jahn-Teller effect, it is proposed that Cu-NC bonds are in two pairs if short and long bonds. Science Code: 404.03.01 Key Words.Hofinann-type complexes, 4-tert-butyl pyridine, IR and Raman Spectra Page :52 Supervisor : Doç. Dr. Şenay Yurdakul n