Servovalflerin statik ve dinamik davranışlarının iyileştirilmesi
- Tez No: 36080
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
11 SERVOVALFLERİN STATİK VE DİNAMİK DAVRANIŞLARININ İYİLEŞTİRİLMESİ (Yüksek lisans Tezi) Metin ŞENTÜRK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül, 1995 ÖZ Bu tez çalışmasında, servovalflerin statik ve dinamik özelliklerinin iyileştirilmesi amacıyla, valf performansına etki eden çeşitli geribesleme mekanizmaları incelenmiştir. İki kademeli ve kademeler arasında kuvvet geribeslemesi olan bir servovalfin modellenmesi yapılmış ve transfer fonksiyonu elde edilmiştir. Bu valfı kullanan bir konum kontrol sisteminin kararlılığı, bilgisayarla köklerin yer eğrileri çizilerek incelenmiştir. Sisteme bir açık çevrim sıfırı ilavesinin kararlılığı artırıcı etkisi tespit edilmiş ve bunu sağlayan kompansatorün elektrik devresi tasarlanarak sisteme takılmıştır. Sonuç olarak, sisteme bir basamak girişi verilerek, tasarımlanan elektrik devresinin, sistem cevabında salınımları azaltıcı etkisi görülmüştür. Bilim Kodu : 625.01.03 Anahtar Kelimeler : Valfler, servovalfler, geribeslemeli sistemler. Sayfa Adedi : 112 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Yücel ERCAN
Özet (Çeviri)
Ill IMPROVEMENT OF THE STATIC AND DYNAMIC BEHAVIOURS OF SERVOVALVES (MSc.Thesis) Metin ŞENTÜRK GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCENE AND TECHNOLOGY September, 1995 ABSTRACT In this thesis, work to improve the static and dynamic characteristics of the servovalves, the feedback mechanisms that affect the valve performances have been investigated. The mathematical model of a two-stage servolve having a force feedback between its stages has been built and the corresponding transfer function has been obtanined. The stability of the position-control system using this servovalve has been analyzed by plotting the load locus with a computer. The stability-increasing effect of the addition of an open-loap zero to the sytem has been determined, and the compensating electric circuit has been designed and added to the system. The results show that applying a unit step input to the system the designed compensator has a damping effect on the oscillations in the system response. Science Code : 625.01.03 Keywords : Valve, servovalve, feedback in servovalves. Page Number : 112 Adviser : Prof. Dr. Yücel ERCAN