Kotanjant demette bazı natural metrikler hakkında
On some natural metrics in the cotangent bundle
  1. Tez No: 360811
  2. Yazar: FİLİZ OCAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER PEKŞEN, PROF. DR. ARIF SALIMOV
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tezde, Kotanjant demette natural metrik sınıfından olan Sasaki ve Cheeger-Gromoll metriklerinin diferensiyel geometrisi çalışılmıştır. Kotanjant demette, Sg , Sasaki metriği ve CGg, Cheeger-Gromoll metriklerinin adapte çatıda, Levi-Civita konneksiyonları ve eğrilik problemleri incelenmiştir. Ayrıca, Sasaki metriğinin para-Nordenlik özelliği sunulmuştur. Son olarak, Kotanjant demette Cheeger-Gromoll metriğinin jeodezikleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the differential geometry of Sasakian and Cheeger-Gromoll metric which are in the class of natural metric on the cotangent bundle are studied. Levi-Civita connection and curvature problems of Sasakian metric Sg and Cheeger-Gromoll metric CGg are investigated with respect to the adapted frame. Also, para-Nordenian properties of the Sasakian metric on the cotangent bundle are presented. Finally, geodesics of Cheeger-Gromoll metric on the cotangent bundle are investigated .