Lineer çatıların asli lif demeti ile birleşik vektör demetlerine lineer konneksiyonların horizontal lifti
Horizontal lift of linear connections to vector bundles associated with the principal bundle of linear frames
  1. Tez No: 76284
  2. Yazar: MUSTAFA ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN ESİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada, herhangi bir diferensiyellenebilir M manifoldunun lineer çatılarının asli lif demeti ile birleşik vektör demetlerine lineer konneksiyonların horizontal lifti incelenmiştir. Bununla ilgili 3.3.1 teoreminin iki önemli sonucu verilmiştir. Bunun yanında teorem 3.3.3 ve teorem 3.3.5 ile E total uzayının V lineer konneksiyonunun torsiyon tensörü ve eğrilik tensörü verilmiştir. K. Yano, S. Ishihara tarafından tanjant demet ve K. Yano, E. M. Paterson tarafından kotanjant demet olması halinde ispatlanan benzer teoremler 3.3.6 ve 3.3.7 teoremlerinde genelleştirilmiştir. Anahtar Kelimeler Birleşik lif demeti, asli demet, horizontal lift
Özet (Çeviri)
In this study, horizontal lift of linear connections to vector bundles associated with the principal bundle of linear frames of any differentiate manifold M was investigeted. The two important results of teorem 3.3.1. were given. Beside, in the theorem 3.3.3 and 3.3.5 torsion tensor and curvature tensor of V linear connection on E total space are given respectively. Theorem 3.3.6 and 3.3.7. generalize similar theorem proved by K.Yano and S.lshihara in the case of tangent bundles and by K.Yano and E.M. Patterson in the case of cotangent bundles. Key Words Associated fibre bundle, principal bundle, horizontal lift