Tek hücre proteini eldesi ve bunun drosophila gelişimine etkisi
  1. Tez No: 36084
  2. Yazar: HİKMET TÜRK KATIRCIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER AKSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
TEK HÜCRE PROTEİNİ ÜRETİMİ VE BUNUN DROSOPHILA GELİŞİMİNE ETKİSİ (Yüksek Lisans Tezi) Hikmet TÜRK KATIRCIO?LU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ HAZİRAN, 1995 ÖZ Eldeki verilere göre endüstrileşmenin başlangıcından bu yana endüstri atıkları bugün ve gelecekte büyük sorunlar yaratacaktır. Bu nedenle, bu araştırmada bazı meyva atıklarının (elma, vişne, muz, şeftali, kavun, karpuz), domates, patates, ekmek ve melasın tek hücre proteini üretiminde kullanımı araştırılmıştır. Üretimde kullanılan maya, Drosophila melanogaster (meyva sineği)' in mamasına ilave edilerek gelişimindeki etkisi incelenmiştir. Çalışma sırasında maya olarak sadece Saccharomyces cerevisiae kullanılmıştır. Atıklarda yapılan üretim çalışmaları sonucunda en yüksek oranda üreme karpuz atıklarının kullanıldığı ortamlarda gözlenirken, muz kabuğu atıklarından elde edilen ortamda ise üremenin diğer kaynaklara kıyasla daha düşük olduğu saptanmıştır. Bilim Kodu : 4010104 Anahtar Kelimeler : Saccharomyces cerevisiae, Tek Hücre Proteini (THP) Üretimi, Meyva Atıkları Sayfa Adedi : 54 Tez Yöneticisi : Prof. Dr.Nilüfer AKSÖZ
Özet (Çeviri)
SINGLE CELL PROTEIN PRODUCTION and ITS EFFECTS ON DROSOPHILA GROWTH (Master Thesis) Hikmet TÜRK KATIRCIO?LU GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY JUNE, 1995 ABSTRACT Industrial wastes will create high problems today and in the future, according to existing data. In this study some fruit wastes (apple, sour cherry, banana, peach, muskmelon, watermelon) in the production of tomato's, potato's bread's and molasses were used as media for the production of single cell protein. After production, the yeast was added to Drosophila melanogaster feed and the effect on its growth was examined. During this research Saccharomyces cerevisiae was used as a ferment. At the end of production process with the wastes, best growth and development was shown in medium prepared with watermelon wastes. On the other hand lowest yield was detected in banana medium when compered with other media prepared with different wastes. Science Code : 4010104 Keywords : Saccharomyces cerevisiae, Single Cell Protein (SCP) Production, Fruit Wastes Number of Pages : 54 Advisor : Prof. Dr. Nilüfer AKSÖZ