Kuru meyve güvesi (Plodıa ınterpunctella (Hübner), lepıdoptera: Pyralıdae)'nde patojenik bir mikrosporidyum türünün karakterizasyonu
Characterization of new microsporidium (Protista) from indian meal moth (Plodia interpunctella (Hubner); Lepidoptera: Pyralidae)
- Tez No: 360848
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Patoloji, Biology, Pathology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu yüksek lisans tezinde; dünyada ve ülkemizde depolanmış ürünlerde önemli ürün kayıpları meydana getiren Kuru Meyve Güvesi (Plodia interpunctella (Hübner); Lepidoptera: Pyralidae)'nde doğal enfeksiyona neden olan bir mikrosporidyum türünün karakterizasyonu yapıldı. 2010 – 2014 yılları arasında Trabzon, Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde yürütülen laboratuar çalışmaları sonucunda yetiştirilen P. interpunctella larva ve erginleri üzerinde ışık mikroskobu ile 40X ve 1000X'lik büyütmelerde incelemeler yapıldı. Disekte edilen taze preparatlarda patojenin boyu 4.48 ± 0.23 (4.01-4.84; n = 50) µm ve eni 2.21 ± 0.15 (1.91-2.48; n = 50) µm olarak ölçüldü. Enfeksiyon konağın bağırsak, yağ dokusu, malpigi tüpleri ve salgı bezleri gibi birçok doku ve organında gözlendi. Elektron mikroskobisi (TEM) ile patojenin ultrastrüktürel yapısı belirlendi. Spor safhası üzerinde yapılan ultrastrüktürel incelemeler sonucunda patojenin; diplokaryotik, polarfilament sayısı 10 – 12, spor duvarı kalınlığı 150 – 200 nm ve polar filament çapının 80 – 100 nm olduğu tespit edildi. Ultrastrüktürel karakterler bu patojenin, Plodia interpunctella'da daha önceden tespit edilen mikrosporidyum cinsi olan Vairimorpha olduğunu göstermektedir. Yapılan moleküler çalışmaların sonuçları da elektron mikroskobisi sonuçlarını desteklemektedir. Yapılan ışık, elektron mikroskobisi ve moleküler çalışmalar neticesinde P. interpunctella larva ve erginlerinde tespit edilen bu patojenin Vairimorpha plodiae olduğu Türkiye'den ilk kez bildirilmektedir.
Özet (Çeviri)
A microsporidium species detected from Indian meal moth (Plodia interpunctella (Hubner); Lepidoptera: Pyralidae) which cause important product loses in stored products in our country and worldwide was characterized in this master thesis. The larvae and adults were produced in Black Sea Technical University in the provience of Trabzon in between the years 2010 – 2014. Fresh preparations were dissected and examined under the light microscope with magnifications 40x-1000x. Pathogen dimensions were measured as 4.48 ± 0.23 (4.01-4.84; n = 50) x 2.21 ± 0.15 (1.91-2.48; n = 50) in fresh preparations dissected. Infection was observed in many tissues and organs such as glands, malpighian tubules, adipose tissue, intestine of host and the life cycle of the microsporidian. Ultrastructural features of the pathogen were determined with electron microscopy. According to ultrastructural studies on pathogen spore; this pathogen is diplocharyotic and it has 10 – 12 polar filament, 150 – 200 nm spore wall thickness and 80 – 100 nm polar filament dimension. Ultrastructural details showed that the microsporidian is a Vairimorpha genus previously characterized from Plodia interpunctella. Molecular studies were also completed in order to confirm the microsporidian pathogen . According to light, electron microscopy and molecular studies, this pathogen is the species of Vairimorpha plodiae detected in P. Interpunctella larvae and adults. In the present study, Vairimorpha plodiae is reported for the first time from Turkey.