Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerinde müzakere süreci'nde tarım ve kırsal kalkınma başlığında yaşanan uyuşmazlıklar üzerine bir araştırma
A study of the disputes on the title of agriculture and rural development in Turkish-European Union relations at negotiation process
- Tez No: 360863
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN GAYTANCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Ziraat, Economics, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Türkiye Cumhuriyeti (TC), 31 Temmuz 1959'dan bu yana, uluslarüstü bir entegrasyon olan Avrupa Birliği'ne (AB) tam üye olma gayretinde bulunmaktadır. Bu bağlamda 1 Aralık 1964'te yürürlüğe giren Ankara Anlaşması'ndan bugüne, çok çeşitli konular ve başlıklarda, AB müktesebatına uyum sağlamaya çalışmaktadır. Söz konusu başlıklardan birisi de tarım ve kırsal kalkınma olmaktadır. Türklerin hem toplumsal nedenlerle hem de şimdiki topraklarına yerleşmelerinden sonra coğrafi elverişlilik sebebiyle tarıma yatkınları bilinmektedir. Bu yüzden 29 Ekim 1923 sonrası dönemde de tarım ülke insanı için önemli bir geçim alanı oluşturmuştur. Ancak Türk tarımının özellikle AB tarımı karşısında çok geri kaldığı ve birçok konuda yapısal sorunlarının bulunduğu gözlemlenmektedir. Bu problemler, özellikle AB'nin tarım ve kırsal kalkınma politikalarına uyumunun ölçüldüğü sıralarda daha da gün yüzüne çıkmıştır. Bu yüzden de Türkiye, özellikle 3 Ekim 2005 müzakere sürecinin öncesinde ve sonrasında ilgili konu başlığında, kendi müktesebatında önemli değişiklikler yapmak zorunda kalmıştır. Yine de bu değişikliklerin AB için yeterli ve verimli olmadığı anlaşılmaktadır. Bir başka deyişle, tarım ve kırsal kalkınma başlığında AB ile uyum adına yapılan reformlara rağmen“kan uyuşmazlığının”sürdüğü gözlemlenmektedir. Ancak yine de TC-AB ilişkilerinin daha çok siyasi olduğu ve siyasal meselelerinin halline bağlı daha da hızlanacağı söylenebilir. Bu çalışma ilgili başlıkta yaşanan uyuşmazlıkları tespit etmek, nedenlerini tartışmak ve olası sonuçlarının neler olacağını değerlendirebilmek adına kaleme alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Republic of Turkey worked for“complete member”of the supranational entegration, European Union since 31st July 1959. At this framework, Turkey tried to provide alignment with a lot of subjects and titles for EU Acquis Communautaire. The titles which being discussed is the agriculture policies and rural development politics. It is known that the Turkish people susceptible to the agriculture both social reasons and geographical convenient because of establishing her present lands. Agriculture is being most important living source for country people, before and after 29th October 1923 period. However it is observed that the Turkish agriculture is being remain behind especially EU agriculture and has a lot of structural problems. These problems most appeared during evaluating the alignment in EU agricultural and rural development politics with Turkish ones. For this reason Turkey made important changings in her agriculture and rural development laws for adaptation especially before and after 3rd October 2005 negotiation process. But stil, it is understood that the changings are not being enough for EU. Another words,“blood dispute”still being continued in EU alignment although the reforms, in agriculture and rural development title. However, TC-EU relations is mostly political and the relations may be faster after the political subjects are being solved. This thesis is being written to determine the disputes, discuss the reasons and evaluate the probably conclusions that occured in the negotiation process