Türkiye'de tarım sektörünün Avrupa Birliği ortak tarım politikasına uyumu üzerine bir inceleme
A study on adaptation of Turkish agricultural sector to European Uni̇on common agricultural policy
  1. Tez No: 438453
  2. Yazar: İSMET ER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UĞUR TAŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Avrupa Birliği (AB) bütçesinden en fazla pay alan Ortak Tarım Politikası(OTP) AB mevzuatının yarısını oluşturur. OTP'nin yasal zemini AET'yi kuran Roma Anlaşması'na dayanmakta olup, 1962 yılında ilk ortak piyasa düzeninin oluşturulması ile de resmiyete kavuşmuştur. AB'ye tam üyelik yolunda uyum çabaları devam eden Türkiye için OTP'ye uyum siyasi ve ekonomik açıdan en çok tartışılan koşul olarak ortaya çıkmaktadır. Türkiye'de tarımsal nüfusun büyüklüğü ve ülke ekonomisinde tarımsal üretimin hala yüksek payının olması, tarım işletmelerinin yapısı, mali mekanizmalar gibi tarım sektöründeki yapısal farklılıklar Türkiye için uyumu zorlaştırmakta, AB tarafından da önemli bir sorun olarak görülmektedir. Türkiye, AB'ye üyelik ile birlikte tarımsal ekonomiyi düzeltmek için AB'den büyük yardımlar beklemektedir. AB ise Türkiye'nin tarımsal problemlerini üyelik öncesi çözmesini isteyerek, Türkiye'nin tarım sektörüne büyük miktarda yardım yapmaktan kaçınmaya çalışmaktadır. Dolayısıyla üyelikten beklentiler ve hedefler de farklılaşmakta, tarım faslı da müzakere sürecinde en son kapanacak fasıllardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Tarım sektöründe AB üyeliği öncesi yeniden yapılanma ve işletmelerin modernizasyonu ile birlikte AB'den alınacak mali yardımların miktarı sektörün geleceğinde belirleyici olacaktır. Çalışmada, AB ile ilişkilerin başladığı Ankara Antlaşmasından günümüze gelen süreçte OTP'ye uyum konusunda durumumuzun analiz edilmesi, tarım sektöründe uyum kapsamında yerine getirilmesi gereken hususların tespit edilmesi amaçlanmış, çözüm önerileri sunulmuştur. Sonuç olarak; AB üyeliği ile birlikte yaşanabilecek sıkıntıların hafifletilmesi için gerekli tedbirlerin önceden alınması ve müzakere sürecinin en iyi şekilde değerlendirilmesi, Türkiye'de tarım sektörünün geleceği için çok önemlidir.
Özet (Çeviri)
Common Agricultural Policy (CAP), which gets the biggest portion of European Union (EU) budget, constitutes approximately half of EU legislation. The legal base of CAP is based on Rome Convention established EES, and became official in 1962 when common market system was created. Adaptation to CAP for Turkey, whose adaptation efforts for full membership to EU has been undergoing, turns out to be the most controversial condition both politically and economically. Structural differences, such as the size of Turkish agricultural population, high portion of agricultural production in the countries' economy, structure of agricultural enterprises and financial mechanism, has been making adaptation harder for Turkey, and it has been seen as an important problem for EU, too. Turkey has been expecting considerable assistance from EU in order to improve her agricultural economy after EU membership. But, EU demands from Turkey to solve her agricultural problems by herself before EU membership, thus EU tries to avoid making enormous financial assistance to agricultural sector of Turkey. Consequently, expectations from membership and goals undergo changes, and agricultural chapter seems as one of the last chapters to be closed. Re-structuring of agricultural sector before EU membership, modernization of enterprises, and the amount of financial assistance to be given by EU will be determinant of the future of the sector. In this study, making analysis of current situation of adaptation to CAP since Ankara Agreement, when the relations started with EU, and determination of things that need to be carried out within the scope of adaptation in agricultural sector have been aimed, and solution proposals have been presented. As a result, taking necessary measures beforehand in order to ease the prospective problems after becoming an EU member and utilizing the negotiation process in the best way are very important for the future of agricultural sector of Turkey.