Hızlı piroliz yöntemi ile biyokütleden elde edilen sıvı ürünlerin kimyasal ekserjilerinin hesaplanması
Calculation of the chemical exergies of liquid products obtained from biomass by fast pyrolysis
- Tez No: 360893
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK BİLGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada, biyokütlenin hızlı pirolizinden elde edilen sıvı ürünlerin kimyasal ekserji değerleri hesaplandı. Bu hesaplamalarda ısıl değer ve entropi önemli parametreler olarak dikkate alındı. Kimyasal ekserji değerleri literatürdeki formüllerden hesaplandı ve sıvı organik yakıtların kimyasal ekserji değerlerini bu yakıtların elementel analiz değerlerinden hesaplamak için bir formül geliştirildi. Geliştirilen formül ile temel formülden elde edilen veriler arasındaki farkın %-1.71 ile %5.32 arasında olduğu belirlendi. Biyokütlenin hızlı pirolizinden elde edilen sıvı ürünlerin kimyasal ekserji değerlerini hesaplamak için geliştirilen formülün iyi bir korelasyon katsayısını sahip olduğu (R2 = 0.9992) ve bu formülün elde edilen veriler beklenildiği gibi iyi sonuçlar verdiği görüldü. Bu çalışmada yapılan hesaplamalar ve geliştirilen formül, gelecekteki biyoyakıt seçenekleri için karar vermede ilgili kişi ve kuruluşlara yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the chemical exergy values of liquid products obtained from fast pyrolysis of biomass have been evaluated. The calorific value and entropy have been considered as important parameters in these calculations. The chemical exergy values from formulae in literature have been calculated and a formula has been developed for estimating the chemical exergy of the liquid organic fuels from their ultimate analysis values. The mean differences between the developed formula and the basic formula have been determined as these values range from -1.71% to 5.32%. It has been observed that formula developed for estimating the chemical exergy values of liquid products obtained from fast pyrolysis of biomass from their ultimate analyses had a good correlation coefficient (R2 = 0.9992), and the data obtained this formula provides good results as expected. Calculations and developed formula in this study will attribute relevant persons and organizations in decision making for future biofuel options.