Çeşitli ağaç türlerinden elde edilen kontrplakların teknolojik özellikleri üzerine presleme süresi ve tutkal türünün etkisi
The effects of pressing time and adhesive types on technological properties of plywood obtained from different wood species
- Tez No: 360894
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada ülkemizde kontrplak üretiminde yaygın olarak kullanılan Doğu Kayını (Fagus orientalis Lipsky), Sakallı Kızılağaç (Alnus glutinosa subsp barbata), Melez Kavak (Populus deltoides) ve Doğu Ladini (Picea orientalis L.) odunlarından elde edilen soyma kaplama levhalarının ve bu kaplamalardan üretilen kontrplakların ısıl iletkenlik, yüzey pürüzlülüğü, çekme-makaslama direnci, eğilme direnci ve elastikiyet modülü, yoğunluk ve denge rutubeti miktarı değerleri belirlenmiştir. Bu çalışmanın amacı; ülkemizde kontrplak endüstrisinde yaygın olarak kullanılan önemli ağaç ve tutkal türleri için optimum presleme sürelerini belirleyerek üretim etkinliğini artırmaktır. Genel olarak kayından elde edilen kontrplakların en yüksek, ladinden elde edilen kontrplakların ise en düşük mekanik direnç değerleri verdiği görülmüştür. MÜF tutkalı ile üretilen kontrplakların mekanik özelliklerinin ÜF ve FF ile elde edilen kontrplak levhalarından daha yüksek çıktığı görülmüştür. Isıl iletkenlik değerleri incelendiğinde, kontrplak ve kaplamalar için en düşük değerleri kayın odunu verirken, en yüksek değerleri kaplamalar için ladin; kontrplaklar için ise kavak vermiştir. Etkisi araştırılan presleme süresinin ise kontrplak özelliklerinde meydana getirdiği değişiklikler; ağaç türü ve tutkal türüne göre farklılık göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of thermal conductivity, surface roughness of rotary cut veneers obtained from beech (Fagus orientalis Lipsky), alder (Alnus glutinosa subsp. barbata ) poplar (Populus x eureamericana) and spruce (Picea orientalis L.) which are commonly used in plywood industry of Turkey, were investigated. Additionally, the effects of adhesive types, pressing time and thermal conductivity, bonding strength, bending strength and modulus of elasticity, density and equilibrium moisture content on the some of the technological properties of plywood panels were determined. The aims of the this study is to increase the productivity the manufacturing by determining optimum pressing time according to wood species and adhesive types have been using widely in our country. Generally, beech plywood panels had the highest mechanical properties and the lowest valueswere obtained for spruce plywood panels. Mechanical properties of plywood panels manufactured with MUF yielded higher values than those of panels manufactured from UF and PF. The results of thermal conductivity indicated that plywood and veneer sheets manufactured with beech yielded the lowest values while veneers manufactured with spruce and plywood manufactured with poplar yielded the highest values. In addition, the effects of pressing time on plywood panels diversed based on wood species and adhesive types.