Diyarbakır koşullarında damla sulama ile sulanan silajlık mısırda farklı sulama düzeylerinin ve farklı dönemlerde uygulanan azotlu gübrenin verim ve verim özelliklerine etkisi
Effects of different irrigation regimes and different application frequencies of nitrogen on yield and quality of drip-irrigated silage corn under diyarbakir condition
- Tez No: 360912
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN GÜLCAN, DOÇ. DR. MEHMET YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışma; Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde (Diyarbakır İli) damla sulama ile sulanarak yetiştirlen ikinci ürün silajlık mısırda farklı sulama suyu düzeylerinin ve sulama ile birlikte azotlu gübrenin farklı uygulama (fertigasyon) sıklığında verim ve verim özelliklerine etkisininin belirlenmesi amacıyla, 2011 ve 2012 yıllarında yapılmıştır. Deneme tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre yürütülmüştür. Denemede, ana konuları 5 günlük açık su yüzeyi buharlaşmasından elde edilen buharlaşma miktarına göre farklı sulama suyu düzeyleri (I1:0.50, I2:0.75, I3:1.00 ve I4:1.25), alt konuları ise fertigasyonda azotlu gübrenin farklı uygulama sıklığı (N1:azotlu gübrenin %20'si ekimde, %40'ı bitki 6-7 yapraklı olduğu dönemde diğer %40'ı ise tepe püskülü döneminden önce, N2: azotlu gübrenin %20'si ekimde, %80'i her iki sulamada bir eşit dozda tepe püskülü dönemine kadar, N3:azotlu gübrenin %20'si ekimde %80'i her sulamada eşit dozda tepe püskülü dönemine kadar) oluşturmuştur. Elde edilen sonuçlara gore, her iki yılda da uygulanan sulama suyu ve azot uygulama sıklığı arttıkça verim de artmıştır. Buna göre, en yüksek sulama suyu düzeyi (I4(1.25):529 mm ) ile azotun eşit dozlarda her sulamada uygulanması maksimum yeşil ot verimini (8960 kg/da) sağlamıştır. Ancak, pan buharlaşmanın 1.0 katı olan sulama suyu (I3(1.00):447 mm) uygulaması ile I4 uygulaması arasında verim bakımından önemli bir fark olmamıştır. Bu nedenle, optimum verim göz önüne alındığında önerilen bu uygulamada yeşil ot verimi 8782 kg/da, kuru ot verimi 2986 kg/da protein oranı %7.7 ve kuru ottaki protein verimi ise 227.2 kg/da olarak gerçekleşmiştir. Sonuç olarak önceki çalışmalara göre damla sulamada hem önemli su tasarrufu sağlanmış hem de silajlık mısır verimi çok daha yüksek elde edilmiştir. Ayrıca, fertigasyon uygulamasında azotun her sulamada eşit dozlarda tepe püskülüne kadar verilmesi hem verimi hem de toplam protein verimini maksimize etmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigated the effect of different irrigation regimes and nitrogen (N) fertigation frequency on drip-irrigated silage corn. Experiments were conducted in the Southeastern Anatolia Region of Turkey (Diyarbakır) in 2011 and 2012. A split-plot experimental design was applied in randomized blocks and 3 replications. The main plots contained 4 different irrigation levels. These are different ratios of evaporation from Class A Pan for 5 days interval : I1:0.50, I2:0.75, I3:1.00 ve I4:1.25. Sub-plots were designed with different frequencies of N- fertigation as follows: N1, the application of one-fifth of the total N at the sowing, two-fifths at the beginning of 6-7 leaves of plants, and two-fifth at the beginning of tasseling stage; N2, the application of one-fifth of the total N at the sowing, the application of four-fifth of the total N at equal doses every two irrigation cycles (10 days); N3, the application of one-fifth of the total N at the sowing, the application of four-fifth of the total N at equal doses each irrigation cycles (5 days). The green hay yield increased significantly depending on amount of irrigation water applied and increasing of N fertigation frequency in both experimental years. The maximum amount of irrigation water (I4(1.25):529 mm ) and N3 resulted in the maximum green hay yield (8960 kg/da). However, there were no significantly differences between I4 (529 mm) and I3 (447 mm) treatments in terms of green hay yield. Considering optimum hay yield and amount of irrigation water, 1.0 ratio of evaporation from Class A Pan for 5 days interval and the application of one-fifth of the total N at the sowing, the application of four-fifth of the total N at equal doses each irrigation cycle (5 days) might be recommended. The green hay, dry matter and total protein content of the hay for this treatment were yield 8782 kg/da, 2986 kg/da and 7.7 %, respectively. The total protein yield in dry hay was 227.2 kg/da. As a result, the study resulted in considerably water saving and the maximum silage hay yield compared to previous studies carried out in surface irrigation and conventional fertilization. Thus, application of equal doses of nitrogen for each irrigation cycle up to tasselling provide the maximum hay and protein yield.