Doğu Akdeniz Bölgesi biber alanlarında biber sarı yaprak kıvırcıklık virüsü'nün yaygınlığının belirlenmesi
Prevalence of pepper yellow leaf curl virus in the Eastern Mediterranean Region
- Tez No: 360952
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL BUZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
Bu çalışma, Doğu Akdeniz Bölgesi (Kahramanmaraş, Hatay, Mersin ve Adana)'ndeki biber alanlarında Biber sarı yaprak kıvırcıklık virüsü (pepper yellow leaf curl virus, PYLCV)'nün yaygınlığının ve izolatların filogenetik akrabalık ilişkilerinin belirlenmesi için yürütülmüştür. Toplam 29 biber üretim alanından toplanan 233 örnek RT-PCR yöntemi ile önce Polerovirus cinsi için hazırlanmış genel primerlerle testlenmiş, pozitif örnekler daha sonra PYLCV'una spesifik primerler ile tekrar reaksiyona alınmıştır. Örneklerin % 16.73'ünde PYLCV saptanmıştır. En fazla infeksiyon Hatay ilinde (% 32.55) tespit edilirken bunu sırasıyla Kahramanmaraş (% 21.56) ve Adana (% 10.15) illeri takip etmiştir. İnfeksiyon oranı en az Mersin ilinde (% 9.09) tespit edilmiştir. PYLCV tespit edilen örneklerden 5 tanesinin filogenetik analizi yapılarak birbirleriyle ve gen bankasındaki diğer izolatlarla akrabalık ilişkisi incelenmiştir. Analiz edilen örneklerden 4'ü kendi arasında grup oluştururken 1 örnek ise İsrail'de izole edilen örnek ile aynı grupta yer almıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the prevalence and phylogenetic analysis of Pepper yellow leaf curl virus (PYLCV) in the Eastern Mediterranean Region (Kahramanmaraş, Hatay, Mersin and Adana). A total of 233 leaf and/or fruit samples was collected from 29 pepper cultivated areas. They were tested by RT-PCR firstly with primers-specific to Polerovirus genus, then positive samples were re-tested with PYLCV-specific primers. PCR results revealed approx. 16.73 % of the samples were PYLCV infected. The highest virus infection was found in samples at Hatay province (32.55 %) followed by Kahramanmaraş (21.56 %) and Adana (10.15 %) provinces. The lowest ratio was at Mersin province (9.09 %). Phylogenetic analysis was performed with five PYLCV isolates and compared to other ones in Gen Bank. Among all, four were grouped together, except one isolate was in close relationship with the isolate from Israel.