Kahramanmaraş ili merkez ilçede balık tüketim alışkanlıkları
Fish consumption habits in Kahramanmaraş province central district
  1. Tez No: 360960
  2. Yazar: ZÜLEYHA BEYAZBAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN MURAT BÜYÜKÇAPAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Fisheries Technology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu araştırmada Kahramanmaraş ili merkez ilçede yaşayan insanların balık tüketim alışkanlıkları ve balık tüketimine etki eden sosyo-ekonomik faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında 400 kişiyle yüz yüze görüşme tekniği ile elde edilen anketler kullanılmıştır. Çalışmada ailelerin balık tüketim miktarını etkileyen faktörleri belirleyebilmek için anket kullanılmıştır. Yapılan araştırmada katılımcıların %40,5'i kadın, %59,5'i erkektir. Katılımcıların ortalama yaşı 30,9, aylık ortama geliri ise 2118,03 TL'dır. Araştırma bulgularına göre, ailelerin balıketi tüketimi ortalama 2,12 kg/aydır. Kişi başına düşen balık tüketimi yılda yaklaşık 6 kg'dır. En çok tüketilen balık çeşidi alabalıktır (% 40). En çok sevilen balık yine alabalıktır (% 33,5). Katılımcıların en çok kırmızı eti sevdiği % 55,0, ikinci sırada beyaz eti % 36,3 üçüncü sırada ise balık etini sevdiği % 6,0 anlaşılmıştır. Et tüketim tercihini etin lezzeti (%29,8), yemek kültürü (%29,5), besin değeri (%19,5), fiyatı (%15,3), diğer nedenler (%6,0) etkilemektedir. Araştırmada katılımcıların balığı tercih etme nedenleri (%66,0) faydalı olduğu için, (%24,3) lezzetli olduğu için, (% 1,0) ucuz olduğu için, (% 8,0) sağlık nedeniyle şeklindedir. Balık lezzetinden dolayı değil de faydasından dolayı daha çok tercih edilmektedir. Katılımcılar balık alırken; %73'ü tazeliğine, %8,5'i lezzetine, %6,8'i kılçıklı olup olmamasına, %6,3'ü fiyatına, %3'ü üretim ya da doğal olmasına, %2,5'i tatlı su balığımı deniz balığı olduğuna dikkat etmektedir. Yapılan araştırmada katılımcıların tercih ettiği balık pişirme yöntemleri %35,3'ü fırında, % 31,8'i ızgarada, %21,8'i kızartarak, % 6'sı tavada, %3'ü buğulama, %2,3'ü diğer yöntemlerdir. Katılımcıların %82,5'i diğer deniz ürünlerini tüketmemektedir, %17,5'i diğer deniz ürünlerini tüketmektedir. Katılımcılar genel olarak balığı taze olarak tükenmektedir. Katılımcıların %73,5'i işlenmiş balık ürünlerini tüketmediklerini belirtmişlerdir. İşlenmiş balık ürünlerinden katılımcıların % 14,8'i balık konservesini, %3,5'i tuzlanmış balığı, %1,3'ü kurutulmuş balığı, %2'si salamura balığı tüketmektedirler. Araştırmada balığın taze olarak tüketildiği tespit edilmiş, işlenmiş balık ürünleri tüketiminin az olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, fish consumption habits of people living in the central district of the province of Kahramanmaras and determination of socio-economic factors affecting the consumption of fish was to aimed.The scope of this research, cross-sectional data obtained with interview technique 400 people face to face was used. In study, for identify factors that affect theam ount of fish consumption of families, was used.In this research,40,5 percent of participants are women,59,5 percent of participants are man. The average age of participants is 30,9 and the monthly medium in come is 2118,03 TL.According to research findings, fish meat consumption of families about 2,12 kg / month. Per capit a fish consumption is approximately annum 6kg. The most consumed species of fish are trout (40%). The most popular fish are also trout (33,5%). The most loved meat of participants are red meat 55,0%, white meat 36,3%, fish meat 6,0% respectively.Factors affecting the consumption of meat are that,the flavor of meat ( 29,8%), food culture (29,5%),nutritive value (19,5%),price (15,3%),other reasons (6,0%) affects. In this research, reasons for choosing fish of participants are that (66,0%),sixty-sixpercent of them prefer it because it helpful,twenty-fourpercent of their prefer it because it is delicious (24,3%),a percentage of their prefer it because it is cheaper (1,0%),eight percent of their prefer it due to health(8,0%). Reason to prefer of fish,mostly because of its benefits not because of its taste.Participants buying fish are factors taken into account are that freshness to 73%, 8,5% flavor, 6,8% on whet her or not boned, 6,3% in theprice of,ıs 3% production or natural,ın this research conducted. Of respondents,methods preferred of cooking fish of participants are that 31,8% on the gril, 21,8% by to asting, 6% of the pan, steamed 3%, 2,3% are other methods. 82,5% of participants does not consume other marine products.Other most consumed sea food mussels(6,5%), then squid (5,8%), lobster (3 %), caviar (1,3%),octopus (1%) being consumed fish are generally on sumed as fresh by participants.Of participants 73,5% said that does not food processed fish products. Of processed fish products, canned fish (14,8%),salted snapper (3,5%), dried snapper (1,3%),pickled snapper (2%) are consumed.The study was found that fish are consumed as fresh and that fish products were seen to be lesscon sumption.