Reaktif boyama atık sularının dekolarizasyonunda nanobubble teknolojisinin kullanımının incelenmesi
Investigation of the use of nanobubble technology in the decolarization of reactive dyeing wastewater
- Tez No: 760758
- Danışmanlar: PROF. DR. PERVİN ANİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Tekstil endüstrisi ve boya endüstrisi atık suları, alıcı oratama deşarj edilmeden önce arıtma proseslerine tabi tutulmaktadır. Günümüzde atık suların arıtılmasında birçok teknolojik yöntem kullanılmaktadır. Atık suların arıtımında özellikle renk büyük bir sorun teşkil etmektedir. Fiziksel, kimyasal ve biyolojik arıtma yöntemleri atık sulardaki rengin giderilmesinde tek başına yeterli olmakta, ancak ilk yatırım maliyeti ve işletme maliyeti nedeniyle tercih edilmemektedir. Bu sebeple kullanılan arıtma yöntemleri birbiri ardına gerçekleştirilmekte ya da kombin halde kullanılmaktadır. Gelişen teknoloji alanlarından biri olan nanobubble teknolojisi tıbbi görüntüleme, tümör tedavisi, canlı büyümesi, tarım ve temizlikte kullanılmaktadır. Nanobubble teknolojisi, yaygın olarak gazın basınçla çözünmesi ve ardından gazın serbest bırakılması ile oluşan nano ya da mikro boyuttaki kabarcıkları tanımlamaktadır. Nanobubble teknolojisi birçok alandan biri olan temizlik ve arıtmada özellikle son yıllarda tekstil sektörününde dikkatini çekmiştir. Çalışmada reaktif boyama sonrası oluşan renkli yıkama atık sularının, nanobubble teknolojisi kullanılarak dekolorizasyonu amaçlanmıştır. Bu kapsamda prototip olarak nanobubble jeneratörü tasarlanmıştır. Nanobubble teknolojisinin tek başına, enzimlerle (lakkaz ve peroksidaz), ozon ve hidrojen peroksit kullanımıyla atık suların dekoloriazasyonu üzerine deneysel çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Dekolarizasyon sonrası elde edilen numunelerin Data Color cihazında transmitans değerleri (%T) ölçülmüş, kompozit numune ile kıyaslanmıştır. Atık su numunelerine uygulanan aynı dekolorizasyon sonrası numunelerin WTW CR 2200 cihazında kimyasal oksijen ihtiyacı (KOİ) ölçülmüştür. Elde edilen değerler kompozit atık su numunesi ile kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
Textile industry and dye industry wastewater are subjected to treatment processes before being discharged to the receiving environment. Today, many technological methods are used in the treatment of wastewater. Color is a big problem in the treatment of wastewater. Physical, chemical and biological treatment methods alone are not sufficient to remove the color in wastewater. For this reason, the purification methods used are carried out one after the other or used in combination. Existing treatment systems are not fully sufficient for the removal of color in wastewater. Nanobubble technology, which is one of the developing technology areas, is used in medical imaging, tumor treatment, living growth, agriculture and cleaning. Nanobubble technology commonly describes nano- or micro-sized bubbles that are formed by the dissolution of gas under pressure and then the release of gas. Nanobubble technology has attracted the attention of the textile industry in recent years, especially in cleaning and purification, which is one of many areas. In the study, it is aimed to decolorize the colored washing wastewater formed after reactive dyeing by using nanobubble technology. In this context, nanobubble generator was designed as a prototype. Experimental studies have been carried out on the decolorization of wastewater with the use of nanobubble technology alone, with enzymes (laccase and peroxidase), ozone and hydrogen peroxide. The transmittance values (%T) of the samples obtained after decolorization were measured in the Data Color device and compared with the composite sample. After the same decolorization applied to the wastewater samples, the chemical oxygen demand (COD) of the samples was measured in the WTW CR 2200 device. The obtained values were compared with the composite wastewater sample.