Skill learning based catching motion control
Beceri öğrenme bazlı yakalama hareket kontrolü
  1. Tez No: 360993
  2. Yazar: GÖKÇEN ÇİMEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. TOLGA KURTULUŞ ÇAPIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Gerçek hayatta, tekmeleme, atış ve yakalama gibi çarpışma gerektiren activiteler sırasında vücudu kinematik ve kinetik açıdan hazırlayan biyomekanik stratejiler öğrenmek oldukça önemlidir. Buna dayanarak, son derece karmaşık bir görev olan top yakalama görevi için doğal ve fiziksel açıdan makul hareketler oluşturabilen gerçek zamanlı ve fizik tabanlı bir yaklaşım sunuyoruz. Biz diğer birçok karmaşık görevler gibi yakalama activitesinin, ayakta durma, yürüme, uzanmak gibi oldukça basit motor becerilerinin doğru bir şekilde birleşimi ile elde edilebilir olduğunu gösterdik. öğrenilen biyomekanik stratejilerin motor kontrolünde bilinçli davranışları artırabiliceğinden dolayı, planlama gerektirebilen çeşitli konular ile ilgilendik. Bunların arasında, zamanlama kavramının yoğun orarak üzerinde duruyoruz. Karakter zamanı doğru bir şekilde kullanabilmek için pekiştirmeli öğrenme tekniği ile nasıl ve ne zaman davranabiliceğini gösteren bazı politikalar öğrenir. Farklı yakalama stratejileri ile gerçekleştirilen bazı animasyon sonuçları sunarak yöntemimizin etkinliğini gösterilmektedir. Her bir simülasyon sırasında, toplar farklı uçuş süreleri ve yükseklik kouşullarını göz önünde bulundurmak için rasgele bir biçimde, ancak belirli limitler aralığında, fırlatıldı.
Özet (Çeviri)
In real world, it is crucial to learn biomechanical strategies that prepare the body in kinematics and kinetics terms during the interception tasks, such as kicking, throwing and catching. Based on this, we presents a real-time physics-based approach that generate natural and physically plausible motions for a highly complex task- ball catching. We showed that ball catching behavior as many other complex tasks, can be achieved with the proper combination of rather simple motor skills, such as standing, walking, reaching. Since learned biomechanical strategies can increase the conscious in motor control, we concerned several issues that needs to be planned. Among them, we intensively focus on the concept of timing. The character learns some policies to know how and when to react by using reinforcement learning in order to use time accurately. We demonstrate the effectiveness of our method by presenting some of the catching animation results executed in different catching strategies.In each simulation, the balls were projected randomly, but within a interval of limits, in order to obtain different arrival flight time and height conditions.