Widom factors
Widom faktörleri
  1. Tez No: 360994
  2. Yazar: BURAK HATİNOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALEXANDRE GONCHAROV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu tezde Chebyshev polinomları ve logaritmik kapasite üzerine klasik sonuçları tekrar ettik. Polar olmayan tıkız bir küme için n-inci Widom faktörünü, W_n(K), K üzerindeki n-inci Chebyshev polinomunun sup-normunun Knın logaritmik kapasitesinin n-inci kuvvetine oranı olarak tanımladık. Widom faktörlerinin kestirimleri üzerine sonuçları inceledik. Zayıf dengeli Cantor tipi kümeler, K(y), aracılığı ile (W_n(K)) dizisinin davranışı üzerine yeni sonuçlar kanıtladık. K. Schiefermayr[1] tarafından reel doğrunun her polar olmayan tıkız K altkümesi için W_n(K)'nın 2'den büyük ya da 2'ye eşit olduğu gösterildi. Reel doğru üzerindeki tıkız kümeler için teorik alt sınır olan 2'ye istediğimiz hızda W_2^s(K(y)) ile ulaşılabileceğini kanıtladık. G. Szegö[2] tarafından (W_n(K)) dizisinin süratinin üstel büyümeden yavaş olduğu gösterildi. (W_n(K)) dizisi sınırlı olmayan kümeler olduğunu ve dahası alt-üstel büyüyen her (M_n) dizisi için Widom faktörleri M_n'yi sonsuz sayıda n değerinde aşan bir Cantor tipi küme olduğunu gösterdik. N.I. Achieser[3][4] tarafından K'nın iki ayrık aralıktan oluştuğu durumda (W_n(K)) dizisinin limitinin var olmadığı gösterildi. Genelde (W_n(K)) dizisi son derece düzensiz davranabilir. Biz bu durumu Cantor tipi bir küme kurarak resmettik, öyle ki (W_n(K)) dizisinin bir altdizisi teorik alt sınır olan 2'ye istediğimiz hızda yakınsarken başka bir altdizi önceden verilmiş alt-üstel herhangi bir (M_n) dizisini aşıyor.
Özet (Çeviri)
In this thesis we recall classical results on Chebyshev polynomials and logarithmic capacity. Given non-polar compact set K, we define the n-th Widom factor W_n(K) as the ratio of the sup-norm of the n-th Chebyshev polynomial on K to the n-th degree of its logarithmic capacity. We consider results on estimations of Widom factors. By means of weakly equilibrium Cantor-type sets, K(y), we prove new results on behavior of the sequence (W_n(K)). By K. Schiefermayr[1], W_n(K) greater than or equal to 2 for any non-polar compact subset K of the real line. We prove that the theoretical lower bound 2 for compact sets on the real line can be achieved by W_2^s(K(y)) as fast as we wish. By G. Szegö[2], rate of the sequence (W_n(K)) is slower than exponential growth. We show that there are sets with unbounded (W_n(K)) and moreover for each sequence (M_n) of subexponential growth there is a Cantor-type set which Widom factors exceed M_n for infinitely many n. By N.I. Achieser[3][4], limit of the sequence (W_n(K)) does not exist in the case K consists of two disjoint intervals. In general the sequence (W_n(K)) may behave highly irregular. We illustrate this behavior by constructing a Cantor-type set K such that one subsequence of (W_n(K)) converges as fast as we wish to the theoretical lower bound 2, whereas another subsequence exceeds any sequence (M_n) of subexponential growth given beforehand.