Kuru tip, ceviz kavlama (yeşil dış kabuk soyma) makinesi tasarım ve imalatı
Dry type, walnut green skin peeling machine desing and manufacture
  1. Tez No: 361024
  2. Yazar: TAMER KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENK MISIRLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Ürün kalitesi bakımın cevizler zamanında hasat edilip yeşil kabuğundan çıkarılmazsa ve yeşil kabuğundan çıkarılan kabuklu cevizler hemen havadar ve gölge yere serilip kurutulmazsa küf meydana getirirler. Bu küf“Aflatoksin”denilen kanserojen bir maddedir. İnsan sağlığı için çok tehlikelidir. Ülkemizde yeşil kabuk soyma işlemi genellikle elle veya sulu tip makinelerle yapılmaktadır. Elle yapılan soyma işlemi uzun zaman gerektirir. Büyük miktardaki mahsulün elle soyulması çok zaman almakta ve ek maliyet getirmektedir. Ayrıca çatlamayan yeşil kabuklar, soyma işlemini imkansız hale getirmektedir. Sulu tip makineler ise, zımparalama metodu ile dakikalarca su içinde cevizlerin yeşil kabuğunun yedirilmesi prensibiyle çalışır. Suyun içinde uzun süre kalan ceviz, kahverengi kabuktaki kılcal kanallar vasıtasıyla ortamdaki suyu içine alır. Bu da uzun depolamalarda cevizin iç meyvesinde alfatoksin oluşturur. Aflatoksinler genel olarak kuvvetli zehir ve kanserojen maddelerdir. Gözle görülemeyen bu zehir, insan sağlığını önemli ölçüde tehdit eder. Bu tespitler cevizde yeşil kabuk soyma işleminin mekanizasyonla ve kuru tip olmasını zorunlu kılmaktadır. Bu imalat ve tasarımda amaç, ceviz üretiminde hasat edilen ürünün en kısa ve sağlıklı biçimde pazara hazır hale getirmek amacıyla yeşil kabuk soyma (kavlama) işleminin kuru tip ve makine kullanarak ekonomik bir şekilde yapılmasıdır. Yapmış olduğumuz tasarım ve çalışma prensibiyle mevcut bir makineye rastlanmamıştır. Bu imalat, alanında bir ilk olmuştur. Çalışmalarımda, ceviz dış kabuk soyma makineleri incelendikten sonra öncelikle soyma işlemini gerçekleştiren batör ve rende düzeneğinin tasarımı ve deneyleri gerçekleştirildi. Laboratuar ortamında batör devrinin ayarı ile birçok çalışmalar yapıldı. Uygun olmayan devirlerde zayiatlar arttığından en uygun devir tespit edilerek makineye uygulandı. Makinenin imalatı tamamlandıktan sonra çeşitli türlerde tonlarca cevizin dış kabuğu soyularak makine ayarları hassas hale getirildi. Soyma işleminde birçok ceviz türü kullanılarak soyma denemeleri ve ürün zayiatları test edildi. İmalatımız ile cevizin dış yeşil kabuğunu en az zayiatla, su kullanmadan, ekonomik, en kısa sürede soyan makinemiz tamamlanmış oldu. Makinenin en önemli özelliği diğer soyma makinelerinin cevizin içinde oluşturduğu kanserojen aflatoksin maddesinin bu makine ile soymada oluşmamasıdır. Bunun sebebi soyma işleminde su kullanılmamasıdır.
Özet (Çeviri)
In terms of product quality, If wallnuts aren't harvested on time, green covers aren't removed and aren't dried in shadow and cool places, they will make up mold. This mold is called ''Aflatoxin'' and may cause cancer. It is so dangerous for people's health. In our country the process of peeling green cover is generally made by hand or machine working by water. It takes much time to peel by hand. To peel large amount of product by hand takes much time and require extra cost. In addition non-cracked green covers make peeling impossible. Moreover, machines working with water work with sanding method. According to this method, green cover of wallnuts are ginded or rubbed in water for minutes. Wallnuts that stayed long time in water, thanks to the capillary in brown cover it absorbs water in it. This process cause alfatoxin in te iner side of wallnut in long store. Aflatoxins are generally strong poison and they cause cancer. This poison isn't seen by eyes and this threats people's health significantly. This findings brings obligation to process of green cover peeling with machines and without water. The aim in this manifactoring and design is to make peeling process with machine and without water economically in order to get the harvested product ready for the market in wallnut production in a short time and in a healthy way. We don't come across any machine that is similiar to ours before. This product is the first in this area. In my study, after examining wallnuts coverpeeling machines, firstly the design and experiment of grater and bator that makes the peeling process have been done. In labaratory there were many studies about adjustment of bator transfer. Since casualties were increasing unsuitable transfer, the most suitable transfer was applied fort he machine. After completing the manifactoring of the machine, tons of wallnuts cover in different types were peeled and were made precise machine settings. A lot of wallnut types are used in peeling process and experiment of peeling and the product of casulties were tested. With this manifacturing , we have completed the inventing a machine that peels the cover of wallnut without water, economically, in shortest time and at least casualities. The most imortant feature of machine is that it doesn't cause cancer when we use this machine because it doesn't ocur aflatoxin. The reason for this is that we don't use water while peeling.