Furan, pirol, tiyofen bazlı sikloheterofan amitlerin sentezi ve yapısal özelliklerinin incelenmesi
Synthesis of furan, pyrrole, thiophene based cycloheterophane amides and examination of their structural propeties
- Tez No: 361023
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ZAİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada aromatik karakter taşıyan furan heterosiklik halkasından başlayarak; furan, pirol ve tiyofen bazlı sikloheterofan amitlerinin sentezi gerçekleştirilmiş ve yapısal özellikleri incelenmiştir. Sentezin gerçekleştirilebilmesi için planladığımız yol öncelikle fruktozdan başlayarak 2,5-furandimetanol elde etmektir. Elde edilen bu bileşiği metansülfonil klorür yardımı ile mesilledikten sonra ele geçen mesilatları, 2-aminotiyofenol ile bazik ortamda yer değiştirme reaksiyonuna sokarak furan-2,5-bis(2-aminotiyofenoksimetil) bileşiğini elde etmektir. Bu bileşik yine furan, pirol ve tiyofen dikarboksilik asitlerden elde ettiğimiz furan, pirol ve tiyofen diasit klorürleri ile çok seyreltik ortamda doğrudan reaksiyona sokularak halka kapanma reaksiyonları incelenmiştir. Daha sonra ele geçen maddelerin NMR, IR ve kütle spektroskopisi ile yapıları doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study synthesis of furan, pyrrole and thiophene based cycloheterophane amides were carried out starting from furan and their structural features were investigated. To be able to carry out this synthesis, the first step was the synthesis of 2,5-furandimethanol from fructose. This compound was treated with methanesulfonyl chloride in the second step and afterwards mesylate was substituted with 2-aminothiophenol in a basic media in order to create furan-2,5-bis(2-aminothiophenoxymetyl). The cyclization reactions were investigated by reacting furan-2,5-bis(2-aminothiophenoxymetyl) with furan, pyrrole and thiophene diacid chlorides -which we synthesized from furan, pyrrole and thiophene dicarboxylic acids- in a very low concentrated media. The structures of the synthesized compounds were confirmed with NMR, IR and MS methods.