Yeni Schiff Bazlarının ve Metal Komplekslerinin Sentezleri
New Schiff-Bases and Metal Complexes Synthesis
- Tez No: 361025
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESRİN BEYNEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Bu yüksek lisans çalışmasında, yapısında bipiridin içeren diamin bileşiği ve piridin, bipiridin, fenantrolin içeren çeşitli aldehitler sentezlenmiş ve bu iki temel yapının Schiff-baz kondenzasyon tepkimesinde geçiş metalleri yönlendirici olarak kullanılıp, yeni açık zincirli ve makrohalkalı koordinasyon bileşikleri elde edilmiştir. Ayrıca, bipiridin içeren diamin ile salisilaldehit ve 2-hidroksi-1-naftaldehit gibi 2-hidroksi grubu içeren aldehitlerin Schiff-baz kondenzasyonları hem geçiş metallerinin perklorat tuzları ile metal-iyon kontrollü hem de direkt olarak gerçekleştirilmiştir. Direkt olarak sentezlenen ligantların çeşitli geçiş metal tuzları ile oluşturdukları kompleksler, metal-iyon kontrollü hazırlanan kompleksler ile karşılaştırılmıştır. İlk kez tarafımızdan sentezlenen tüm ligantların ve metal komplekslerinin yapıları UV, IR, 1H NMR, 13C NMR, MS, elementel analiz, iletkenlik ve manyetik süseptibilite ölçümleri ile açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this master thesis, diamine compound containing bipyridine unit and various aldehydes include pyridine, bipyridine or phenanthroline were synthesized and in the Schiff-base condensation reaction of these two basic structures was used transition metals as a template. Then new open-chain and macrocyclic coordination compounds were obtained. Also template and non-template reactions of Schiff-base condensation between diamine compound containing bipyridine and aldehydes containing 2-hydroxy group as salicylaldehyde or 2-hydroxy-1-napththaldehyde in the presence of the appropriate transition metal perchlorate salts and absent of the metal ions were performed. These ligands were coordinated with some of transition metal salts then these metal complexes were compared with the prepared complexes by the template reaction. The structure of all new ligands and their metal complexes was characterized using UV, IR, 1H NMR, 13C NMR, MS spectra, elemental analysis, the conductivity, and magnetic susceptibility measurements.