Anlamsal rollerin kafes yapılarıyla otomatik olarak modellenmesi
Modeling thematic roles automatically via lattice structures
  1. Tez No: 361037
  2. Yazar: ÖNDER AÇIKGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ KILIÇASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu tez çalışmasında, dildeki anlamsal roller daha temel parçalara ayrıştırılarak kafes yapıları ile modellenmektedir. Sonrasında oluşturulan kafes modeli Türkçe cümlelerin anlamsal yapılarının belirlenmesinde kullanılmıştır. Türkçe cümlelerdeki ad öbeklerinin almış oldukları durum takıları bize cümlenin anlamsal yapısı hakkında önemli bilgiler vermektedir. Bu nedenle, öncelikle Türkçe cümlelerdeki durum ekleri bilgisayım teknikleri ile tespit edilmiş, daha sonra bu bilgiler cümlenin anlamsal yapısına ilişkin kafes modelinin oluşturulmasında kullanılmıştır. Son olarak durum takılarından edinilen bilgi doğrultusunda Türkçe cümlelerin anlamsal yapısını ortaya çıkaran bir uygulama geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, thematic roles are decomposed and modelled by a lattice-based structure. The lattice of thematic roles is later on used to determine the thematic structure of Turkish sentences. In Turkish, the case suffixes of noun phrases tell us a lot about the structure of the sentence in question. In this respect, the case suffixes of noun phrases in Turkish sentences are determined by computational methods and then this information is used to construct the lattice model of the sentences being analyzed. In the end, an application that extracts the thematic structure of Turkish sentences is developed based on the information supplied by case suffixes.