Rol tabanlı anlamsal etmenler için bilgitabanı
Knowledge management for role based semantic agents
- Tez No: 255486
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ DİKENELLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Rol kavramı, etmenin bir kapsam dahilinde sahip olduğu inanç, düzgü ve hedeflerin soyutlanması ve bir organizasyona ait etmenler arasındaki ilişkilerin düzenlenmesi amacıyla çoklu etmen sistemleri araştırma alanında yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Bu tez çalışmasında, sosyolojide yer alan rol kuramındaki benlik kavramından esinlenerek, çoklu etmen sistemlerinde rollerin uygulanabilirliğini arttırmaya yönelik bir etmen bilgitabanı mimarisi önerilmektedir. Önerilen bilgitabanı mimarisi, etmenin bulunduğu sosyal ortam ve bu ortamdaki etkin kimliği doğrultusunda inanışlarının devingen olarak yapılanmasına olanak tanıyan parçacıklı bir yapıya sahiptir. Bu devingen yapı sayesinde etmenin, benliği ile veya kendi aralarında çelişen roller oynasa dahi, her zaman tutarlı bir bilgi kümesi üzerinde çalışması sağlanmıştır. Önerilen bilgitabanı mimarisi SEAGENT çoklu-etmen sistemi geliştirim çerçevesi üzerinde gerçeklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In multi-agent system literature, the role concept is getting increasingly researched to provide an abstraction to scope beliefs, norms, goals of agents and to shape relationships of the agents in the organization. In this thesis research, we propose a knowledgebase architecture to increase applicability of roles in MAS domain by drawing inspiration from the self concept in the role theory of sociology. The proposed knowledgebase architecture has granulated structure that is dynamically organized according to the agent's identification in a social environment. Thanks to this dynamic structure, agents are enabled to work on consistent knowledge in spite of inevitable conflicts between roles and the agent. The knowledgebase architecture is also implemented and incorporated into the SEAGENT multi-agent system development framework.