Blast ile polarize döterondan π^- elektroüretimi ile çift spin asimetrisinin ölçümü
Measurement of the double spin asymmetry via π^- electroproduction from polarized deuteron with blast
- Tez No: 361059
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ TAMER TONGUÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bates Geniş Kabullü Spektrometre Toroid (BLAST) deneyinde polarize elektron ve polarize döteron saçılmasından π^- elektroüretimi ile çift spin asimetrisi ölçülmüştür. Bu ölçüm için ~291 kC (2004) ve ~464 kC (2005)'luk döteron verisi kullanılmıştır. 850 MeV enerjili boyuna polarize elektron demetinin ortalama polarizasyonu ~%70'dir. Boyuna polarize durağan döteron hedefinin ise 2004 (2005) yılı için polarizasyonu ve spin açısı sırasıyla ~%90 (%70) ve ~31.3^o (~47.4^o)'dür. Analizden BLAST kinematik bölgesinin Q^2≤0.6 GeV^2 ve W≤1.44 GeV olduğu belirlenmiştir. n(e,e'π^-)p harici kanalına ait olaylar, M_X dağılımının aralığı dikkate alınarak tespit edilmiştir. Deneysel A_ed^V ölçümü, W'nun [0.8,1.44] GeV aralığında proton kütlesi civarındaki olaylar ile yapılmıştır. BLAST için elde edilen A_ed^V sonuçları teorik MAID modelinin tesir kesitleri (σ_ed/σ_0) üzerinden hesaplanan A_ed^V tahminleriyle kıyaslanmıştır. Benzer şekilde sanal foton asimetrileri A_1 ve A_2 lineer kombinasyonunu içeren (A_1+ηA_2)/(1+εR) asimetri ifadesi deneysel olarak incelenerek MAID sonuçları ile kıyaslanmıştır. Gerek A_ed^V gerekse (A_1+ηA_2)/(1+εR) asimetrilerine ait deneysel sonuçların teorik sonuçlarla uyum içinde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The double spin asymmetry A_ed^V is measured using π^- electroproduction from polarized electron and polarized deuteron scattering in BLAST experiment. Deuteron data with ~291 kC (2004) and ~464 kC (2005) are used for the measurements. The average polarization of longitudinally polarized electron beam with 850 MeV energy is ~70%. The average polarization and spin angle of longitudinally polarized stationary deuteron target is ~90% (~70%) and ~31.3^o (~47.4^o) for 2004 (2005) data, respectively. BLAST kinematical region is determined from the analysis is Q^2≤0.6 GeV^2 and W≤1.44 GeV. Events belonging to the exclusive channel n(e,e'π^-)p is selected by considering [0.8,1.05] GeV range in M_X distribution. Measurement of the experimental A_ed^V is done with the events around the proton mass for W within [0.8,1.44] GeV. The measured asymmetry is compared with MAID predictions obtained through cross-sections using σ_ed/σ_0 ratio. Similarly, the measured asymmetry (A_1+ηA_2)/(1+εR) including linear combination of virtual photon asymmetries A_1 and A_2 is compared with MAID predictions. It was seen that the experimental results belonging to both A_ed^V and (A_1+ηA_2)/(1+εR) asymmetries have been in agreement with MAID results.