Elektron-döteron saçılmasında değişmez kütlenin eldesi
Extraction of invariant mass distribution in the electron-deuteron scattering
  1. Tez No: 274747
  2. Yazar: NESLİHAN İR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ TAMER TONGUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
MIT Bates Laboratuvarında 2003 ve 2005 yılları arasında 850 MeV enerjili polarize elektronlar polarize hidrojen ve döteron hedefe gönderilerek bir dizi çarpıştırma deneyi yapılmıştır. saçaılan ve reaksiyon esnasında meydana gelen parçacıkların yükü, momentumu, konumu gibi bilgiler BLAST spektrometresi ile belirlenerek kaydedilmiştir. Bu çalışmada elektron-döteron saçılma deneyinden kayıtlanan veriye bakılarak d(e,e')X reaksiyonunda sadece saçılan elektronun tespiti yapılarak ?N sisteminin değişmez kütle dağılımı elde edilmiştir. dağılımda esnek nükleon ve ilk uyarılmış seviyesi olan N->? geçişi gözlemlenmiştir. bu dağılımın Q2 ye bağlı değişiminede bakılmıştır. Analizler ROOT analiz programı yardımıyla gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Data from the polarized electron beam with 850 MeV upon the polarized Hydrogen and Deuteron have been collected at MIT Bates Laboratory between 2003-2005. Electron-Deuteron scattering data exist among these datum. By determining the scattered electron only, invariant mass distribution of the ?N system has been obtained. Both the elastic peak and the ? resonance, the first excited state of the nucleon have been observed in the distribution. The Q2 dependence of the distribution has been also analyzed. Analysis have been carried out using ROOT, a CERN supported analysis software.