Maksimum tipli 〖 x〗_n=max{A,(x_(n-1)^p)/(x_(n-k)^p )} fark denkleminin dinamiği.
Dynamics of the positive solution of the max-type difference equation 〖 x〗_n=max{A,(x_(n-1)^p)/(x_(n-k)^p )}.
  1. Tez No: 361100
  2. Yazar: ALİ ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZKAN ÖCALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde rasyonel ve maksimum tipli fark denklemleri ile ilgili yapılmış çalışmaların literatür özeti verilmiştir. İkinci bölümde fark denklemleri ile ilgili temel tanım ve teoremler verilmiştir. Üçüncü bölümde x_(n+1)=A+〖x_n〗^p/〖x_(n-1)〗^p rasyonel fark denkleminin pozitif çözümlerinin sınırlılık karakteri, global çekiciliği ve periyodiklik karakteri üzerine çalışılmıştır. Dördüncü bölümde maksimum tipli 〖 x〗_(n+1)=max{c,(x_n^p)/(x_(n-1)^p )} fark denkleminin pozitif çözümlerinin sınırlılık karakteri ve global çekiciliği üzerine çalışılmıştır. Son bölümde ise maksimum tipli 〖 x〗_n=max{A,(x_(n-1)^p)/(x_(n-k)^p )} fark denkleminin pozitif çözümlerinin dinamiği ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study consists of five sections. In the first section, a summary of literature was given about the rational and max-type difference equations. In the second section, general definitions and theorems were given about difference equations. In the third section, studies the boundedness character, global attractivity and periodicity of the positive solutions of the difference equation x_(n+1)=A+〖x_n〗^p/〖x_(n-1)〗^p . In the forth section, studies the boundedness and global attractivity for the positive solutions of the max-type difference equation 〖 x〗_(n+1)=max{c,(x_n^p)/(x_(n-1)^p )} . In the last section, studies the dynamics of the positive solution of the max-type difference equation 〖 x〗_n=max{A,(x_(n-1)^p)/(x_(n-k)^p )} .