Demir-kobalt-krom tozlarının elektrik akımsız nikel kaplanarak kompozit üretimi ve mekaniksel özelliklerinin incelenmesi
Iron, cobalt, chrome plating electroless nickel powders electrical and mechanical properties of composite manufacturing investigation
  1. Tez No: 361116
  2. Yazar: EYÜP DONAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmada, iki farklı numune hazırlama yöntemiyle hazırlanan numuneler 5 ayrı sıcaklıklarda sinterlenerek kompozit üretimi gerçekleştirilmiştir. Üretilen kompozitlerin mekaniksel özellikleri incelenerek en uygun numune hazırlama yöntemi ve en iyi özelliklere sahip kompozit belirlenmiştir. Araştırmada Demir(Fe), Kobalt(Co), Krom(Cr) tozları birinci yöntemimiz olan elektirik akımsız nikel kaplama yöntemi yoluyla hazırlanmıştır. İkinci yöntemde Fe,Co,Cr tozları Ni tozları ile homojen karıştırma yöntemiyle hazırlanmıştır. Daha sonra tozlarımız kalıp içine doldurularak 4 dakika presle şekil verilerek 800,900,1000,1100,1200 ºC sıcaklıklarda Argon gazı altında sinterlenmiştir. Sinterlenen numunelerin sertlik değerleri ölçülerek yoğunlukları hesaplanmıştır. En uygun yöntemin akımsız nikel kaplama olduğu ve mekaniksel özellikleri 1200 ºC sıcaklıkta sinterlenen numunelerde elde edildiği yapılan metalografik, Edx ve mekaniksel testlerle ispatlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, two different samples prepared by the method of sample preparation in the sintered composite were produced five different temperatures. Examining mechanical properties of the composites produced with the most appropriate preparation method, and the composite having good properties were determined. In the study, iron (Fe), cobalt (Co) and chromium (Cr) powders, which were electroless nickel plating method was user for prepared in first method. In the second method, Fe, Co, Cr powder with Ni powders were at by homogeneously mixed after pressingis powders 800,900,1000,1100,1200 º C were sintered under Argon. Sintered densities of the samples were calculated and measuring the hardness. Electroless nickel plating is the most appropriate method and mechanical properties obtained in the samples sintered at 1200 ° C as the metallographic, Edx and mechanical tests have been proved.