Normlu lineer uzaylarda ortogonallik üzerine
On the orthogonality in normed linear spaces
- Tez No: 361117
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu araştırmada, normlu lineer uzaylardaki ortogonallik kavramı ve ortogonallik çeşitleri taksi geometride incelendi. Tez beş bölümden oluşmaktadır. Tezin birinci bölümünde literatür bilgisi bulunmaktadır. İkinci bölümünde, Öklid geometrisiyle ilgili temel kavramlar ve Öklid geometrisinin 13 aksiyomundan bahsedilmiştir. Üçüncü bölümünde ise, taksi geometri tanımlanarak Öklid geometrisi ve taksi geometri arasındaki farklılıklar ve benzerlikler açıklanmıştır. Dördüncü bölümde, iç çarpım uzaylarında ortogonalliğin temel özellikleri verilmiştir. Beşinci bölümde ise, taksi geometride ortogonallik çeşitleri ve temel özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, orthogonality concepts in normed linear spaces and the orthogonality types in the taxicab geometry are examined. The thesis are composed of five chapter. In the first chapter, literature information is given. In the second chapter, the basic concepts of the Euclidean geometry and 13 axioms of Euclidean geometry are mentioned. In the third chapter, by identifying taxicab geometry, the similarities and the differences between Euclidean geometry and taxicab geometry are explained. In the fourth chapter, the basic properties of the orthogonality in inner product spaces are given. In the fifth chapter, the basic properties and several types of the orthogonality are examined in the taxicab geometry.