Meslek liselerinde okul aile işbirliğini arttırmada bilgi teknolojisi kullanmanın etkisi: Karşılaştırmalı bir araştırma
Effect of using the information technology on increasing school parent cooperation within the vocational schools : A comparative study
  1. Tez No: 361118
  2. Yazar: ARMAN YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA HOTAMIŞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırmada amaç, meslek liselerinde okul aile işbirliğini güçlendirmede bilgi teknolojisi kullanımının katkısını incelemektir. Araştırmada elde edilen veriler SPSS 21 paket programında, frekans, yüzde analizi, ön test ve son test teknikleri ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda; okul aile işbirliğini güçlendirmede bilgi teknolojisi kullanımının öğretmen, veli, okul yönetimi ve öğrenci arasında pozitif yönde bir katkısı olduğu; özellikle velilerdeki okul yönetime karşı olan önyargıları ortadan kaldırdığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this investigation is to inquire on strengthening the school-family collaboration the contribution of using information technology in the vocational schools. The data obtained in this study were analyzed with SPSS 21 package program, frequency, percent analysis, t test, pre-test and post-test techniques. At the end of the research emerged that using information technology had a positive effect on strengthening the school-family collaboration and amaong teachers, parents, school administrators, and especially eliminated the bias of parents against to the school management.