İlköğretim okullarındaki yeni iş eğitimi (iş ve teknik, ev ekonomisi, ticaret, tarım) program uygulamalarının değerlendirilmesi (Ankara ili örneği)
- Tez No: 36113
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TAYYİP DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
II İlköğretim okullarindakî yen! iş eğîtîmî (İŞ VE TEKNİK, EV EKONOMİSİ, TİCARET, TARIM) PROGRAM UYGULAMALARININ DE?ERLENDİRİLMESİ (ANKARA İLİ Ö?RNE?İ) Yüksek Lisans Tezi CEVAT CESUR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLER ENSTİTÜSÜ ŞUBAT - 1995 ÖZ Zorunlu eğitim çağındaki öğrencilerin, ilgi ve yeteneklerini ortaya çıkarmada yetersiz olan, teorik ağırlıklı, soyut bilgilere önem veren, ezberciliğe dayanan ve eğitim ile iş yaşantısı arasında verimli bağlantılar kuramayan programların uygulandığı okulların yerine, 1980'li yılların başında“İlköğretim Okulu”Projesine geçilmiştir. İlköğretim Okullarındaki iş eğitimi uygulamaları bu okulun amaçlarına ulaşmada en etkili derslerin başında gelmektedir. İş eğitimi, öğrencilere teknoloji ve endüstriyi tanıtan, onlara her yönüyle topluma yararlı olabilecek bilgi ve becerileri kazandıran ve üst öğrenime hazırlamayı amaç edinen bir eğitimdir. İş eğitimi dersleri 1991-1992 öğretim yılında uygulamaya konulan yeni müfredat programına göre işlenmektedir. Bu araştırma ile yeni iş eğitimi program uygulamalarındaki, eğitim durumlarının etkinliği, amaçlara ulaşmadaki yetersizlikler ve uygulamada karşılaşılan olumsuzluklar ortaya çıkarılarak, olumsuzlukları giderici tedbirlerin neler olabileceği bilimsel olarak açığa çıkarılmaya çalışılmıştır. Bu amaçla iş eğitimi öğretmenlerine ve ilköğretim okulu ikinci kademe öğrencilerine anket uygulanmıştır. Anket sonuçlan çeşitli yönlerden incelenmiş ve tablolaştınlarak değerlendirilmiştir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 222.11.01 İş Eğitimi, Eğitim Programı. İlköğretim Okulu. 144 Yrd. Doç. Dr. Tayyip DUMAN.
Özet (Çeviri)
Ill NEW INSDUSTRIAL COURSES AT ELEMENTARY SCHOOLS (WORK TECHNIQUE, HOME ECONOMICS, TRADE, AGRICULTURE) ASSESMENT OF PROGRAM IMPLEMENTATION (ANKARA CITY) (M. Sc. Thesis) CEVAT CESUR GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY FEBRUARY - 1995 ABSTRACT In the early 80'years“Elementary Schools”project was implemented instead of the schools which had traditional curriculum not connected effectively to education training and work life and, based a theorical knowledge and memorization and considers abstract knowledge as important, basic and it was inefficient to bring out the competences and performances of the students who are in the age of compulsory education. Industrial Art course applications in the Elementary schools is one of the most effective courses to reach the desired objectives of this type of education. Industrial Art type training is a kind of education which prepares students to an upper education and provides necessary skills and knowledge to be useful to the community and introduces the techonology industry to the students. These courses are being carried out in accordance with the new curriculum which is prepared in 1992-1993 School year. In this research, it is aimed to identify the effectiveness and ineffectiveness of the programmes and effectiveness of instructional negative points of the imports are provided scientifically. For this purpose, surveys were prepared and applied to the teachers of Elementary schools to describe the existing conditions. The data gathered, were evaluated and commented an the proposals were improved by tables. Science Kode Key Words Page Number Adviser 222.11.01 Work Technigue, Program, Elementary School 144 Yrd. Doç. Dr. Tayyip DUMAN