In vitro ortamda termal çevrimin üç farklı diş dolgu malzemesi üzerindeki etkisi
Yapay ağiz ortaminda termal isinma ve soğumanin üç farkli diş dolgu malzemesi üzerindeki etkisi
- Tez No: 361173
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP SADELER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Çevre sıcaklığı ve özellikle sıcaklık değişimleri yorulma üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Malzeme üzerindeki aşırı ısınma ve aşırı soğuma özellikle malzeme içerisinde mikro çatlaklar, ara yüzey deformasyonları ve katmanlar arası delaminasyonlarına neden olmaktadır. Diş dolgu malzemelerinin termal çevrim ortamına maruz kalması kaçınılmaz olarak düşünüldüğünde bu tür malzemelerin termal çevrimden çok etkilendiği görülecektir. Bu çalışmada farklı üç tür diş dolgu malzemelerinden Silorane, X-Trafil ve Valux-Plus malzemeleri yapay bir ağız ortamı içerisinde 5°C-65°C sıcaklık aralığında ve yapay tükürük ortamında termal çevrimlere maruz bırakıldıktan önce ve sonrasındaki davranışları incelenmiş ve bu termal çevrimler sonucunda malzemelerin mikro yapıdaki bağ kuvvetlerindeki değişim elde edilerek değerlendirilmiştir. Silorane ve X-Trafil öğütücü dişlerde kullanılan sert dolgu malzemesidir. Valux-Plus diş dolgu malzemesi ön dişlerde kullanılan estetik ve şekil alma yeteneği daha fazla olan ancak diğer iki tür malzemelere göre daha yumuşak bir diş dolgu malzemesidir. Çalışma sonucunda her üç tür diş dolgu malzemesinin termal çevrimlerden özellikle 6000 çevrim sonrasında mikro yapıdaki bağ kuvvetinde önemli ölçüde azalmalar görülmüştür. Ancak bu azalış gözlemlenen üç tür diş dolgu malzemeleri içerisinde değerlendirildiğinde Silorane diş dolgu malzemesi diğer iki tür diş dolgu malzemesine göre daha az etkilenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ambient temperature and tempature changes particularly has a large impact on fatigue. On the material, particularly material from overheating and overcoming micro-cracks leads to deformation and interfacial delamination between layers. Filling materials inevitably exposed to thermal cycling environments considering such materials are suffering from thermal cycling will occur. In this study,three different types of dental filler materials Silorane, X-Trafil and Valux-Plus supplies an artificial oral environment within 5°C-65°C temperature range and artificial saliva environment thermal cycles after exposure before and after behavior examined and this thermal cycling as a result of the microstructure of the material changes in bond strength was observed and evaluated. Silorane and X-Trafil used to molar teeth which they hardfacing material. Valux-Plus dental filling material used for the incisor teeth are more aesthetic and styling ability but still softer than the other two types of material is a dental filling material. As a resut of study, all three types of dental filling materials cycle after 6000 thermal cycles, particularly in the microstructure were observed significant reduction in the bond strength. However, the decrease observed in dental filling materials when evaluated three types of dental filling materials, Silorane has been less affected than the other dental filling materials by thermal cycling