Domuz ayrığında (Dactylis glomerata L.) olgun embriyo kaynaklı bitki rejenerasyonu
Plant regeneration from mature embryos of Dactylis glomerata L.
- Tez No: 361185
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL HALİLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Domuz ayrığı (Dactylis glomerata L.), çok yıllık, yumak oluşturan bir serin mevsim yem bitkisidir. Birçoğu yabancı döllenen kendine uyuşmazlık gösteren yem bitkilerinin ıslahı oldukça güçtür. Bu durum çeşit geliştirme özelliğini kısıtlar. Ancak, biyoteknolojik yöntemlerle bu zorlukların bir kısmı aşılabilir. Bu araştırmada, rejenerasyon için domuz ayrığının olgun embriyoları 3 oksin tipi (2,4-D, dikamba ve pikloram) ve 6 dozundan (2, 4, 6, 8, 10 ve 12 mg/l) oluşan 18 yöntemde 3 temel besi ortamında kültüre alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Orchardgrass (Dactylis glomerata L.) is perennial, cool-season forage plant. Their open pollinated nature and self-incompatibility make breeding of forage crops difficult. This limits the genetic improvement and cultivar development. However, some of these difficulties can be overcome by methods of biotechnology. In this study, orchardgrass mature embryos were cultured in three basic nutrient medium with 18 combinations consisting of 3 auxin type (2,4-D, dicamba and picloram) and 6 doses (2, 4, 6, 8, 10 and 12 mg / l) for in vitro regeneration.