Prebiyotik ile beslenmiş kahverengi alabalık (Salmo trutta fario) filetolarının raf ömrü üzerine bitkisel yağlı kitosan uygulamasının etkileri
Effects of chitosan with vegetable oil on shelf life of fillets of brown trout (Salmo trutta fario) fed on prebiotics
  1. Tez No: 361186
  2. Yazar: HURREM YUMUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TELAT YANIK, DOÇ. DR. GONCA ALAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmada %0,1 prebiyotik ile beslemenin, kahverengi alabalık bağırsak florası ve proksimate değerleri üzerine etkileri incelenmiştir. Balıklar fileto haline getirilmişlerdir. Farklı bitkisel yağlarla zenginleştirilmiş kitosan ile kaplanarak soğukta muhafaza edilen filetolarının kimyasal ve mikrobiyolojik değişimleri de belirlenmiştir. Araştırma iki aşamalı olup besleme denemesi 2 grup (kontrol, %0,1 prebiyotik) 4 tekerrürlü, işleme denemesi ise 2 grup (kontrol, %0,1 prebiyotik), 4 muamele (kontrol, kitosan+asetik asit, kitosan+nane yağı ve kitosan+adaçayı yağı) ve 3 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Prebiyotikle beslemenin balık bağırsak florasında özellikle psikrotrofik bakteri sayısı üzerinde önemli etki gösterdiği, besleme denemesi sonucunda elde edilen filetolarda ise % ham protein ve % ham yağ değerlerinin farklılık gösterdiği bulunmuştur (p0,05). Araştırmadan elde edilen tüm parametreler dikkate alındığında, en iyi raf ömrü nane yağı ile zenginleştirilmiş kitosan ile kaplanan filetolardan elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, effects of feeding brown trout with 0.1 % prebiotics on intestinal flora and values from proximate analyzes were investigated. Fish were filleted. Chemical and microbiological changes in cold storaged fillets coated with chitosan enriched with different vegetable oils were also determined. The present study was comprised of two experiments: Feeding with 2 groups (control and 0.1 % prebiotic) and 4 replicates and processing with 2 groups (control and 0.1 % prebiotic) with 4 chitosan treatments (without chitosan (control), chitosan+acetic acid, chitosan+mint oil and chitosan+sage oil) and 3 replicates. Feeding fish with prebiotic showed that there were significant changes in the number of psychrotrophic bacteria counted from intestinal flora and percentages of crude protein and crude fat determined from fish fillets (p0.05). Considering all of the data determined from the present study, it was found that fish fillets coated with chitosan enriched with mint oil gave the best results with respect to shelf life.