Probiyotiklerin broyler rasyonlarında kullanılma olanakları
- Tez No: 58182
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
oz PROBİYOTÎKLERİN BROYLER RASYONLARINDA KULLANILMA OLANAKLARI Mesut IŞIK Yüksek Lisans Tezi. Zootekni Anabilim Dalı Haziran 1997. 57 Sayfa Bu çalışmada broylerlerde antibiyotiklere alternatif olarak kullanılan probiyotiklerin, canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı, yem tüketimi (kümülatif ve günlük), yemden yararlanma ve dışkıda bulunan toplam Lactobacillus acidophiltıs ve Enterecoccus faecium miktarları üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla Fastrack* (Lb. acidophilus ve Ec. faecium) probiyotiği, Kavimix Maxus (Avilamycin) ve Avotan (Avoparcin) antibiyotikleri ile karşılaştınlmışlardır. 49 günlük deneme boyunca hayvanlar, sırasıyla, katkısız kontrol, probiyotik (her dönemde 250 g/ton), Avotan (her dönemde 1.5 kg/ton) ve Kavimix Maxus (civciv dönemi 2 kg/ton, gelişme dönemi 1.5 kg/ton) rasyonlanyla beslenmişlerdir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT USE OF PROBIOTICS IN BROILER DIETS Mesut IŞIK M. Sc. Thesiss. Department of Animal Science June 1997. 57 Pages Effects of probiotic Fastrack11 (Lactobacillus acidophilus ve Enterecoccus faecium) in broiler diets comparison to two different antibiotics Kavimix Maxus (Avilamycin) and Avotan (Avoparcin) were evaluated in terms of weight gain, feed intake, feed efficiency, carcass yield, dressing percentage and fecal Lb. acidophilus and Ec. faecium colony numbers. Four diets being the first unsupplemented control and the remainings supplemented with Kavimix Maxus (2000 mg/kg in starter, 1500 mg/kg in grover and finisher), Avotan (1500 mg/kg in all periods) and probiotic (250 mg/kg in all periods) were tested on 240 day-old Hybro broiler chicks for 49 days. Each treatment consisted of 6 replicates, each containing 10 birds.