Broyler rasyonlarda antibiyotik ve probiyotik kullanılması
Using of antibiotic and probiotic in broiler diets
- Tez No: 44514
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET ERGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
56 6. ÖZET Bu araştırma, ThepaxR, FastrackR ve zinc bacitracinin birlikte veya ayrı ayrı rasyona katılmalarının, broylerlerde besi performansı, karkas randımanı, ince bağırsak ve abdominal yağ ağırlığı ile serum kolesterol düzeyi üzerine etkilerinin incelenmesi amacıyla yürütülmüştür. Araştırmada 122 adet erkek ve 128 adet dişi olmak üzere 250 adet Ross PM3 günlük broyler civciv kullanılmış, her grupta 25 'er hayvan bulunan 10 grup düzenlenmiştir. Hayvanlar 1-14. günler arası izokalorik ve izonitrojenik etlik civciv yemi, 14-28. günler arası etlik piliç başlangıç (I), 28-44, günler arası etlik piliç büyütme (II), 44-49. günler arası ise etlik piliç bitirme (III) yemi ile beslenmiştir. Kontrol grubuna bu temel yemler katkısız verilirken, deneme grupları yemine ThepaxR (Saccharomyces cerevisiae'nin Ellipsoideus susunu 12xl09 hücre/g oranında içerir), FastrackR (Lactobacillus acidophilus, Streptococcus faecium, maya ve iki cansız fermentasyon ürününü 15x1 010 canlı mikroorganizma/g oranında içerir) ve zinc bacitracin katılmıştır. Araştırma 49 gün devam etmiş, araştırma süresince haftalık canlı ağırlıklar ve yem tüketimleri belirlenmiştir. Deneme sonunda her gruptan 4 erkek ve 4 dişiden oluşan 8 adet piliç kesilerek, sıcak, soğuk karkas ağırlıkları ile randımanları, ince bağırsak ve abdominal yağ ağırlıkları ve serum kolesterol düzeyleri tespit edilmiştir. Gruplarda belirlenen haftalık canlı ağırlık ortalamaları arasında istatistiksel bir fark bulunamamıştır (p>0.05). Ancak ThepaxR ve FastrackR'ın yüksek dozda verildiği G3 ve Gıo'da 35, 42 ve 49. günlerde canlı ağırlık kontrol grubundan daha düşük bulunmuştur. Deneme sonu yem tüketimleri arasında da belirgin bir fark bulunmamakla birlikte Gıo'da yem tüketimi kontrol grubundan % 3.0 oranında düşük, G2, G9, G7 ve Gg'de % 3.9, 3.6, 3.3, 3.2 oranında daha yüksek saptanmıştır. Gruplarda 0-49. günler arasında yemden yararlanma oranlan bakımından da önemli bir fark elde edilmemiştir. Probiyotikler ve antibiyotik, kontrol grubuna göre sıcak karkas randımanını belirgin olarak artırmış, soğuk karkas üzerine etkileri istatistiksel olarak önemsiz bulunmuştur.57 Abdominal yağ miktarı, abdominal yağ miktarının 100 g canlı ağırlığa ve soğuk karkas ağırlığına oranı üzerine propiyotiklerin etkisi farklı olmuştur. ThepaxR, % 0.50 oranında zinc bacitracin ile birlikte verildiği G4 hariç diğer gruplarda, bu değerleri kontrol grubuna göre belirgin olarak artırmıştır. FastrackR ise % 0.20 oranında zinc bacitracin ile birlikte verildiği Gg'de bu değerleri kontrol grubuna kıyasla belirgin olarak artırırken, diğer gruplarda etkisi önemsiz bulunmuştur. Antibiyotik de abdominal yağ miktarını ve bunun 1 00 g canlı ağırlık ile soğuk karkas ağırlığına oranını kontrol grubuna göre belirgin olarak artırmıştır. Probiyotiklerin ve antibiyotiğin ince bağırsak ağırlığının 100 g canlı ağırlığa oranı üzerine etkileri istatiksel olarak önemsiz bulunmakla birlikte, antibiyotik ve %0.50 ThepaxR verilen grupta bu oran kontrol grubuna göre % 2.7 daha düşük tespit edilmiştir. Gruplarda serum kolesterol düzeyleri arasında da istatiksel bir fark elde edilmemiştir. Ancak probiyotik ve probiyotiklerin antibiyotik ile birlikte verildiği gruplarda bu oran kontrol ve antibiyotiğin yalnız verildiği gruplardan daha düşük gerçekleşmiştir. Araştırma sonucunda broyler yemlerine katılan iki probiyotiğin ve antibiyotiğin canlı ağırlık, yem tüketimi, yemden yararlanma, ince bağırsak ağırlığı ve serum kolesterol düzeyi üzerine önemli bir etkilerinin bulunmadığı tespit edilmiştir. Probiyotikler ve antibiyotik sıcak karkas randımanını kontrole göre belirgin olarak artırmış, soğuk karkas randımanı üzerine etkileri istatiksel olarak önemsiz bulunmuştur. Abdominal yağ miktarı üzerine bunların etkisi farklı olmuş, genel olarak ThepaxR ve antibiyotik bu değeri kontrole göre belirgin olarak artırırken, FastrackR'ın etkisi kontrol ile benzer bulunmuştur. Anahtar Kelimeler : Broyler, Antibiyotik, Probiyotik, Performans, Rasyon
Özet (Çeviri)
58 7. SUMMARY : USING OF ANTIBIOTIC AND PROBIOT7C IN BROILER DIETS This experiment was conducted with supplementation of ThepaxR, FastrackR and zinc bacitracin to broiler diets. Probiotics were used at two different levels either alone or in combination with antibiotic. Effects of these supplementation on broiler performance, dressing percentages, intestinal tract and abdomial fat weight and blood cholesterol levels were determined. In this experiment, 250 day-old Ross PM:, broiler chicks were divided into ten groups. Each groups contained 25 birds. Birds were fed with izocaloric and izonitrojenic broiler chick diet between l-14th days, broiler starter diet (I) between 14- 28th days, broiler grower diet between 28-44* days and broiler finisher diet between 44-49111 days. Control group fed unsupplemented basal diet. ThepaxR (Contains Ellipsoideus strains of Saccharomyces cerevisiae, 12 xlO9 cells/g), FastrackR (contains Lactobacillus acidophilus, Streptococcus faecium, yeast and two inactive fermentation products, 15x 1010 live microorganism/g) and zinc bacitracin were added to the experimental diets. Experiment period was 49 days. Live weights and feed consumption of all groups were determined every weeks through the trial. From each group 4 male and 4 female birds were slaughtered on the 49th day. Prechill and postchill carcass weights and percentages, intestinal tract and abdominal fat weight, blood cholesterol level were determined. Addition of either probiotics or antibiotic didn't effect live weights of birds (p>0.05). But, at the 35th, 42nd ve 49th days of experiment, live weights at G3 and Gio which probiotics were treated high doses were lower than the control group. At the end of the experiment, although feed consumption and feed efficiency weren't effected significantly by treatment with probiotics and antibiotic, feed consumption of Gio was 3.0 % lower than the control group. And It was higher at G2, G9, G7, G»; 3.9, 3.6, 3.3, 3.2, % respectively than the control group. Probiotics and antibiotic treatment increased dressing percentage. They also influenced postchill percentage, but it wasn't found statistically significant.59 Probiotics and antibiotic treatment increased dressing percentage. They also influenced postchill percentage, but it wasn't found statistically significant. The effect of probiotics on abdominal fat weight was found different. ThepaxR inreased abdominal fat weight except for G4, which was treated with 0.50 % ThepaxR and zinc bacitracin. FastrackR didn't effect abdominal fat weight except for Gs which was treated with 0.20 % FastrackR and zinc bacitracin. Antibiotic increased abdominal fat weight, too. Antibiotic and 0.50 % ThepaxR supplementation decreased intestinal tract weight 2.7 % than the control group. But their effects weren't found statistically significant. Influence of probiotics and antibiotics on blood cholesterol level weren't significant. But groups which treated with probiotics and probiotics with antibiotic, blood cholesterol level were lower than the control group's. As a result of this experiment, effects of these two probiotics and antibiotic on broiler live weight, feed consumption, feed efficiency, intestinal tract weight and blood cholesterol level weren't found significantly. These additives increased dressing percentage but their effects on postchill percentage wasn't found significant. Their effects on abdominal fat weight were different. Generally, ThepaxR and zinc bacitracin increased abdominal fat weight, FastrackR didn't effect abdominal fat weight significantly. Key Words. Broiler, antibiotic, probiotic, performance, diet