Kars-Selim ilçesi tarım topraklarının verimlilik durumunun toprak analizleriyle değerlendirilmesi
Determination of nutritional status of Kars- Seli̇m town agriculture soils with soil analyses
  1. Tez No: 361203
  2. Yazar: ŞEREF İHSAN ÖNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Yapılan çalışmada, 48 farklı toprak örneği üzerinde yapılan analiz sonuçlarına göre; makro besin elementlerinden N ve P'un yeterli olduğu, Ca,Mg ve K'un fazla olduğu, Na içeriği açısından sorun teşkil etmediği, mikro besin elementlerinden,Cu ve Mo'nin yeterli olduğu, bazı toprak örneklerinde değişen oranlarda Fe, Zn, Mn ve B un çok az ya da az düzeylerde olduğu tespit edilmiştir. Araştırma konusu toprakların genel olarak pH'sının nötr, elektrik iletkenliğinin (EC) çok hafif tuzlu, kireç içeriğinin çok az, organik madde içeriğinin orta, tekstür sınıfının genel olarak Kil ve Killi-Tınlı olduğu ayrıca ağır metal iyonlarından Pb, Ni ve Cd konsantrasyonlarının toksik düzeyin çok altında olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak, Selim ilçesi toprak örnekleme alanları arasında Fe, Zn, B ve Mn elementlerinin yetersizliğinin tespit edildiği noktalarda, kalibrasyon çalışmaları desteği ile söz konusu elementlerin eksiklikler toprak/yaprak gübrelemesi ile giderilebilir.
Özet (Çeviri)
This study conducted to determine the fertility (nutritional) potential of Selim town soils of Kars city. For this purpose total 48 representative soils were sampled and analyzed. Texture classes of Selim agriculture soils were clay and clay loam. Soil reactions (pH) were slightly neutral reaction. Organic matter contents of soil samples were usually moderate level. Lime contents of soils were very low. Salt contents of soils were light level.Total soil N content and plant available nutrient concentrations, P, Ca, Mg and K of soil samples were in adequate level. Plant available Cu and Mocontents were sufficient level and Pb, Ni, Mo and Cd were nontoxic level in soil samples. Plant available Fe, Zn Mn and B were low in soil samples generally. As a result, Fe, Zn B and Mn were insufficient level of Selim town agriculture some soil samples. The results indicated that growers should be in an attempt of conservation and improvement ( soil/folair fertilization) of current fertility status of the soils.