Bursa ili Büyükorhan ilçesinde damızlık sığır yetiştiricileri birliği ve merkez kooperatife kayıtlı sığırcılık işletmelerinin incelenmesi ve karşılaştırılması
Investigation and comparison of the dairy cattle enterprises registered in cattle breeding association or central cooperative
- Tez No: 361202
 - Danışmanlar: PROF. DR. NACİ TÜZEMEN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 2014
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Atatürk Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma Bursa ili Büyükorhan ilçesindeki Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğine üye olan 98 sığırcılık işletmesi ile Merkez Kooperatifine üye olan 81 sığır işletmesinin yapısal özelliklerini belirlemek ve karşılaştırmak amacı ile yürütülmüştür. Birliğe üye olan işletmelerde üyelerin %69,4'ü ortaokul ve lise mezunuyken, kooperatif üyelerinin %60,5'inin ilkokul mezunu olduğu tespit edilmiştir. Birlik üyelerinin %93,9'u üretmiş olduğu sütü süt toplayıcılarına pazarlarken kooperatif üyelerinin %95,1'i üretmiş olduğu sütü kooperatiflere pazarlamaktadır. Birlik üyelerinin %89,8'i sağım öncesi meme temizliği yapmalarına karşılık, kooperatif üyelerinin %79,0'u sağım öncesi meme temizliği yapmaktadır. Birlik üyelerinin %63,3'ü süt sığırı yetiştiriciliği yapmaktan memnunken kooperatif üyelerinin %85,2'sinin süt sığırı yetiştiriciliği yapmaktan memnun olmadıkları tespit edilmiştir. Büyükorhan Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği'ne üye olan işletmelerin %45,9'unda traktör bulunurken kooperatif üyelerinin %14,8'inde traktör bulunmaktadır. Büyükorhan Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği üyelerinin %82,7'lik kısmı yeni doğan buzağılarında göbek bağı bağlama işlemini yaptığını ifade ederken kooperatif üyelerinde bu işlem %63,0'lük bir kısmı oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine and to compare structural traits of 98 cattle enterprises that are members of cattle breeding association of Büyükorhan county in Bursa and 81 cattle enterprises registered in the central cooperative. It was determined that 69,4% of the members of cattle breeding association was graduated from Middle and high school while 60,5% of the members of the cooperative was graduated from primary school. 93,9% of the members of the cattle breeding association marketed the milk they produced via milk collectors while 95,1% of the members of the cooperative marketed the milk via the cooperative. While 89,8% of the members of the cattle breeding association cleaned the teat before milking, 79,0% of the members of the cooperative did teat cleaning. 63,3% of the members of the cattle breeding association satisfied from dairy cattle production, while 85,2% of the members of the cooperative unsatisfied from dairy cattle bussines. There were tractor 45,9% of the member of the cattle breeding association while 14,8% of the member of the cooperative had tractor. While 82,7% of the members of the cattle breeding association practisized tying of the umblical cord in the newborn calves, the practice was done by 63,0% of the members of the cooperative.