Laktasyondaki pırlak ırkı koyunlarda fluorogeston asetat ve eCG uygulamalarının bazı reprodüktif parametreler üzerine etkileri
The effects of fluorogeston acetate and eCG on some reproductive parameters in lactating Pirlak sheep
  1. Tez No: 361238
  2. Yazar: MUHAMMED NEVZAT ALGAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OKTAY YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veteriner Hekimliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Sunulan çalışmada, postpartum 30-60 günler arasında bulunan 360 adet Pırlak ırkı koyunda farklı dozlardaki fluorogeston asetat (FGA) içeren intravaginal süngerlerin bazı reprodüktif parametrelere olan etkisinin belirlenmesi amaçlandı. Pozitif kontrol grubuna (n = 130) 30 mg FGA (intravaginal, Ova-Gest, Aydın İlaç, Türkiye) 12 gün süreyle uygulandı. Süngerlerin uzaklaştırıldığı gün ise kısrak koriyonik gonadotropin (eCG) (im, 600 IU, Pregnecol, Aydın İlaç, Türkiye) enjeksiyonu uygulandı ve 36 saat sonra koç katımı gerçekleştirildi. Deneme (n = 100) grubuna ortasından ikiye kesilerek elde edilen FGA içeren intravaginal sünger pozitif kontrol grubundaki protokole göre uygulandı. Negatif kontrol grubundaki koyunların (n = 130) çalışma süresince hiçbir uygulama yapılmadan sadece östrüsleri takip edildi. Uygulamalar sırasında, süngerin düşmesi veya uterus enfeksiyonundan dolayı bazı koyunlara ait veriler çalışmadan çıkartıldı. İntravaginal süngerlerin pozitif kontrol (n = 126) ve deneme gruplarında (n = 91), sırasıyla %98 ve %92 retensiyon oranına sahip olduğu belirlenirken, östrüs, konsepsiyon ve doğum oranları ile tekiz, ikiz ve doğum başına tekiz ve ikiz doğum oranları arasında istatistiksel olarak fark oluşmadığı gözlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effect of intravaginal sponges impregnated with different doses of fluorogeston asetat (FGA) on some reproductive parameters in 360 Pirlak ewes in postpartum 30-60 days. Positive control group (n = 130) was treated with 30 mg FGA (intravaginal, Ova-Gest, Aydin Ilac, Turkey) for 12 days. On the sponge removal day, equine chorionic gonadotropin (eCG) (im, 600 IU, Pregnecol, Aydin Ilac, Turkey) was injected and rams were joined to flocks 36 hours later. The halved intravaginal sponges containing FGA were applied in experiment (n = 100) group as same protocol as positive control group. The estrous behaviour of ewes in negative control group (n = 130) was followed without any treatment protocol throughout the study. The data of some ewes due to non-retained sponges or uterine infection were discarded from the study. It was determined that the retention rate was %98 and %92 in positive control (n = 126) and experiment (n = 91) groups, respectively, while there was no significant difference in estrous, conception, lambing, single and twining rates or single and twining rates per lambing between groups.