Çorlu Deri sanayi'nin emisyonlarının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 36126
  2. Yazar: ŞEYMA SAĞLAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CUMA BAYAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET ÇORLU DERİ SANAYİ BÖLGESİNİN EMİSYONLARININ DE?ERLENDİRİLMESİ Deri işletmeleri, çevre kirlenmesi açısından önemli sorunlarımızdan birini oluşturmaktadır. Yapılan çalışmada Çorlu'daki deri işletmeleri incelenmiş ve atıkları tespit edilmiştir. Bu itibarla, Türkiye'nin dericilik alanındaki yeri üzerinde durulmuş ve deri işleme basamakları anlatılmıştır. Ayrıca deri sanayi atıklarının oluştuğu işlemler ve sıvı atıkların tasfiye metotları incelenmiştir. Deri sanayinin katı, sıvı, gaz olarak gruplandırılan atıklarının miktarı belirlenmiştir. Sıvı emisyonların belirlenmesi için BOİ, KOİ, AKM, sülfür, yağ ve gres, krom 6, toplam krom, pH, ÇO deneylerinden yararlanılmıştır. Bu deneylerin sonuçlan tablo (Tablo 9) ve grafiklerde (Grafik 1-11) verilmiştir. Ortalama olarak BOİ: 92 mg/1, KOÎ:620 mg/1, AKM: 138 mg/1, Sülfür: 1.02 mg/1, Yağ ve gres: 29 mg/1, Toplam krom: 0.66 mg/1, Krom 6: 0.16 mg/1, ÇO: 1.35 mg/1, pH: 7.85 mg/1 bulunmuştur. Bulunan sonuçlara göre KOİ miktarının deşarj standartlarının uymadığı ve yağ ve gres miktarının da sınırda olduğu görülmüştür. Ayrıca bölgede yaklaşık olarak yılda 1800000 ton su kullanıldığı, 11000 ton katı atık çıkarıldığı ve 40000 ton yakıt kullanıldığı saptanmıştır. Yakıt yakılması sonucu atmosfere verilen SO2, NOx, CO, HC miktarları hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
V. SUMMARY EVALUATION OF EMISSIONS OF ÇORLU LEATHER INDUSTRY AREA Leather processing is one of our main problems due to environment pollution. In the study done the leather processing houses in Çorlu are examined and their remnants are found. Thus, the place of Turkey in leather trade is stressed and leather processing stages are told. Also the processes in which the leather industry remnants occur and the discharging methods of liquid remnants are investigated. The quantity of leather industrial remnants grouped as solid, liquid and gas, is determined. In order to determine liquid emissions BOD, COD, suspended solid matter, sulfide, oil and grease, chrome 6, total chrome, pH, DO experiments are used. The results of these experiments are given in table (table 9) and graph (graph 1-11). The average results are found as follows BOD: 92 mg/1, COD: 620 mg/1, Suspended solid matter: 138 mg/1, sulfide: 1.02 mg/1, oil and grease: 29 mg/1, total chrome: 0.66 mg/1, chrome 6: 0.16 mg/1, DO: 1.35 mg/1, pH: 7.85 mg/1. It is seen that COD quantity is not in accordance with the discharge standards and the quantity of oil and grease is at the limited values. Besides it is calculated that 1800000 tons of water is used per year, 11000 tons of solid remnants is produced and 4000 tons of fuel is used in the area. The amounts of SO2, NOx, CO, and HC produced by burning the fuel are calculated. 74