Bazı ostrakod populasyonlarında kromozom sayısı ve şekli
Chromosoma numbers and shapes of certain ostracod populations
- Tez No: 36125
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLRUH ULAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
ÖZET Bu araştırmada amacımız ostrakodların farklı türleri veya aynı türün farklı lokal populasyonları arasındaki karyotipik farklılıkları ortaya çıkarmaktır. Bu amaç doğrultusunda,1993 yılında iki farklı bölgeden alman üç Ostracod türü ile çalışılmıştır. Bu türler Cyprıdopsis vidua, Heterocypns incongruens ve Eucypris i n/lata dır. Cyprıdopsis vidua ve Eucypris inflata Şileden 20 km uzaklıktaki Mahmutlu çayından, Heterocypns incongruens ise Ömerli Barajından toplanmıştır. Toplanan materyal laboratuvar şartlarında yaşatılmış, deneyler ise hayvanların yaşam ortamlarına belli oranlarda colchicine katılarak yapılmıştır. Hayvanların colchicin içersinde kalış süreleri mevsimlere bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bu süre her tür için ayrı, ayrı denenerek saptanmıştur. Daha sonra kalıcı preparatlar hazırlanarak 50 ila 80 hücrede kromozom sayımı yapılmış, elde edilen sonuçlar aritmatik ortalama alınarak saptanmıştır. Sonuçda Cyprıdopsis vidua* nın kromozom sayısı 24, Heterocypns incongruens 'in kromozom sayısı 24 ve Eucypris inflata'mn ise 21 olarak bulunmuştur. Ancak kromozomların sentromer yerleri açıkça görülemediğinden, kromozomların şekilleri hakkında yeterli bilgi edinilememiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this study is to determine chromosome numbers of distinct Ostracod species, and to reveal karyotpical differences among distinct local populations of the given species. For this, three Ostracod species, Cypndopsis vidua, Heterocypris incongruens and Eucypris inflata, from two separate regions were examined. Cypndopsis vidua and Eucypris inflata were collected in Mahmutlu stream, 20 km away from Şile, While Heterocypris incongruens in Ömerli dammed lake. The collected material was maintained in laboratory conditions, and the experiments were carried out by adding colhicine to their media. It was found that the duration of colchicine treatment is changeable for each species, depending on season. From the permenant preperations, chromosome counting was performed in 50- 80 cells, and the results were given by means of arithmetic mean, hi conclusion, the chromosome numbers were found to be 24 for Cypndopsis vidua and Heterocypris incongruens and 21 for Eucypris inflata. Since the centromere regions of the chromosomes are not obvous, enough information about chromosome. Was not provided. 22