KTÜ Farabi Hastanesinde son beş yılda tanı konulan kolon poliplerinin retrospektif analizi
Colon polyp cases diagnosed in the last 5 years at KTU Farabi Hospital; a retrospective analysis
- Tez No: 361272
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ÖZGÜR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Gastroenteroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
K.T.Ü Farabi Hastanesinde Son Beş Yılda Tanı Konulan Kolon Poliplerinin Retrospektif Analizi Kolon polipleri genel olarak kolon mukozasından lümene doğru gelişen kabarıklıkları ifade etmektedir. Çoğunlukla bir yakınmaya sebep olmazken, nadiren karın ağrısı, rektal kanama, invajinasyon ve barsak tıkanıklığına yol açabilirler. Poliplerin büyük çoğunluğu benign özellik gösterirken bir kısmının kanser gelişimiyle ilişkisi tespit edilmiştir. Kolon polipleri kolorektal kanser öncüsü olarak kabul edilirler. Çalışmamızda son beş yılda KTÜ Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalında kolonoskopi yapılan ,polip tespit edilen ve polipektomi yapılan hastaların klinik, kolonoskopik ve histopatolojik bulgularının gözden geçirilmesi amaçlandı. Çalışmamıza 2008-2012 yılları arasında 18-70 yaş aralığında olan hastalar alındı. Çalışmamızda polip varlığı, sayısı, villöz histoloji ve sağ kolon yerleşimli polip olasılığının yaş ile arttığı görülmektedir. Bu bulgular 50 yaş üzerindeki toplumun tarama programına alınması önerisini destekler niteliktedir. Çalışmamız, retrospektif ve göreceli olarak az sayıda hasta ile yapılmıştır. Bu nedenle, belirlenen konularda güncel klinik uygulamayı etkileyecek daha kesin sonuçların çıkarılması için çok daha fazla sayıda hastayı içeren randomize prospektif çalışmanın yapılması uygun olur.
Özet (Çeviri)
Colon Polyp Cases Diagnosed In The Last 5 Years At KTU Farabi Hospital; A Retrospective Analysis The term 'colon polyp' usually describes the protrusions that develop from large intestinal mucosal tissues to the lumen of the colon. Normally these abnormal growths don't cause any symptoms but rarely they can lead to abdominal pain, rectal bleeding, invagination and intestinal obstructions. Polyps have predominantly benign characteristics by themselves. On the other hand, colon polyps are considered as colorectal cancer progenitors. In our study, we aimed to review the clinical, colonoscopic and histopathologic findings of the patients who underwent colonoscopy and diagnosed with polyps in the GE Department of KTU Medical School in the last five years. Patients who underwent the procedure in our facilities from 2008 to 2012 and who are 18-70 years of age were included. We saw that polyp incidence, number of polyps, the probability that the polyps to have a villous histology and the tendency for the polyps to be located in the ascending colon increased with age. These findings support the earlier recommendations that advise routine screening of the people older than 50 years. Our study was retrospective and our sample group was relatively small. Therefore, further large-scale randomized controlled trials are required to draw substantial conclusions that can affect existing clinical practices.