Trabzon ili ilköğretim çağı çocuklarında işeme disfonksiyonunun değerlendirilmesi
The evaluation of voiding dysfunction in school aged children in trabzon
  1. Tez No: 361273
  2. Yazar: AHMET YILMAZ ÇELTİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUKADDES KALYONCU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Nefrolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
TRABZON İLİ İLKÖĞRETİM ÇAĞI ÇOCUKLARINDA İŞEME DİSFONKSİYONUNUN DEĞERLENDİRİLMESİ İşeme disfonksiyonu, İYE ve bunun sonucunda ileride gelişebilecek böbrek yetmezliği gibi önemli komplikasyonları nedeniyle çocukluk çağının önemli sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Çalışmamızda Trabzon İli'nde ilköğretim çağı çocuklarında İD sıklığı ve risk faktörlerini belirlemeyi amaçladık. Bu amaçla düzenlenen ankette işeme bozukluğuna yönelik soruların yanı sıra, olası risk faktörlerine ilişkin sorular yer aldı. Ankette, Akbal ve ark. tarafından düzenlenen işeme bozukluğu semptom skorlaması formundan yararlanıldı. Dokuz ve üzeri puan alındığında, İD olarak kabul edildi. Ailelere verilen anketler aynı ay içinde toplandı. Yaşları 6 ile 10 yıl arasında değişen (ortalama 8.38 ±1.18 yıl), 1645 (%51.4)'i kız olan 3199 çocuk değerlendirmeye alındı. Değerlendirme sonucunda İD görülme sıklığı %11.2 bulundu. İD sıklığı ve risk faktörleri, cinsiyet yönünden değerlendirildiğinde kız ve erkek çocukları arasında anlamlı fark gözlenmedi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
THE EVALUATION OF VOIDING DYSFUNCTION IN SCHOOL AGED CHILDREN IN TRABZON Voiding dysfunction is one of the crucial health problem in childhood because of its serious complications such as urinary tract infection, chronic kidney disease. We aimed to determine the prevalence of voiding dysfunction and related risk factors in elementary school children in Trabzon. We organised a questionnaire for family of the students. We used the dysfunctional voiding and incontinence symptoms score questionnaire validated by Akbal et all. A score of equal or above nine was considered as a voiding dysfunction. We obtained data from 3199 children. The mean age of the students was 8.38 ±1.18 years. Of the children 1645 (51.4%) were girls. The overall prevalence of voiding dysfunction was 11.2%. There were no differences between girls and boys according to prevalence and related risk factors (p>0.05).