Pediatrik travmatik kataraktlı olgularda etyoloji ve tedavi sonuçlarımız
The etiology and treatment outcome in pediatric traumatic cataracts
- Tez No: 394049
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ÇAÇA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
2007-2014 yılları arasında açık ve kapalı glob yaralanmasına bağlı travmatik katarakt gelişen 120 olgu çeşitli yönleriyle incelendi. Olguların %70.8'i erkek ve %29.8'i kadındı. Olguların yaşları 0 ile 16 yaş arasında olup ortalama yaş 7.16±3.56 olarak saptandı. Sağ göz ve sol göz yaralanma oranları %50 olarak eşit bulundu. Travma etkeni olguların %21.7 'sinde taş, %15'inde tahta ve ağaç, %15'inde bıçak olarak tespit edildi. Travmatik katarakt, olguların %65'inde delici göz travması ile oluşurken %35'inde künt göz travması ile oluşmuştu. Olguların %73.3'ünde açık glob yaralanması, %26.7'sinde kapalı glob yaralanması mevcuttu. Travma tipi ile final görme keskinliği arasında ve glob yaralanma tipi ile final görme keskinliği arasında anlamlı bir ilişki bulunamadı. Başvuru anındaki görme keskinliğinde hastaların 37(%30.8)'sinin yaşlarının küçüklüğü nedeniyle görme keskinliği alınamadı, 56 (%46.7) olgunun görme keskinliği el hareketi hissi düzeyinde idi, 21(%17.5) olgunun görme keskinliği 1/2mps-5mps düzeyinde, 5(%4.2) olgunun görme keskinliği 0.1-0.4 düzeyinde idi, 1(%0.8) olgunun görme keskinliği de 0.5-0.7 düzeyinde idi. Final görme keskinliklerinde 9(%7.5) hasta yaşlarının küçüklüğü nedeniyle görme keskinliği alınamadı, 2 (%1.7) hastanın görme keskinliği el hareketi hissi düzeyindeydi, 16(%13.3) hastanın 1/2mps-5mps arasında, 31(%25.8) hastanın 0.1-0.4 düzeyinde idi, 19(%15.8) hastanın 0.5-0.7 düzeyinde, 43 (%35.9) hastanın da 0.8-1.0 düzeyindeydi. Primer reperasyon aşamasında hastalarımızın hiçbirine GİL implante edilmedi. Bütün hastalara katarakt ameliyatı esnasında posterior kapsülotomi ve anterior vitrektomi uygulandı. Hastaların 61(%50.8)'ine PMMA GİL, 50 (%41.7)'sine Foldable GİL ve 9 (%7.5)'una skleral askılı GİL implante edildi. Peroperatif ve postoperatif erken dönem komplikasyonlarda en sık izlenen bulgu 63(%52.5) olgu ile pupil düzensizliği olduğu tespit edildi. Sonrasında 29(%24.2) olguda eksudatif membran, 19(%15.8) olguda posterior sineşi, 8(%6.7) olguda korneal ödem, 2 (%1.7) olguda glokom izlendi. Peroperatif 7(%5.8) olguda arka kapsül perforasyonu gelişti. Geç dönem komplikasyonlar olarak korneal lökom 82 (%68.3) hastada görüldü ve en sık izlenen geç dönem komplikasyon idi. Sonrasında travmatik midriyazis 17(%14.2) hastada, anterior sineşi 13(%10.8) hastada, şaşılık 11(%9.2) hastada, iris atrofisi 10(%8.3) hastada, GİL capture 8(%6.7) hastada, GİL desantralizasyonu 6(%5.0) hastada, pigment dispersiyonu 6(%5.0) hastada izlendi. Postoperatif düzeltilmiş en iyi final görme keskinliği düzeyini 93(%77.5) hastada 0.1 ve üzerinde tespit ettik. 0.5 ve üzerinde görme keskinliği olan olgu sayımızı 62 (%51.6) olarak tespit ettik
Özet (Çeviri)
This study was performed on 120 depending on the open and closed globe injuries traumatic cataract whom were admitted to clinic between 2007 and 2014 years. 70.8% of case were male and 29.2% of case were female. The patient age range was 1-16 and, the mean patient age was 7.16±3.56 years. Right eye and left eye injury rates were equal. Stone was the most common agent of injury (%21.7), second most common agents of injury were wooden sticks (%18.0) and knife (%18.0). Traumatic cataract occured in 65% of case were penetrating trauma and 35%of case were blunt ocular trauma. Open glob injury rate was 73.3%and close glob injury rate was 26.7%. Between the type of trauma or type of globe injury and final visual acuity were not significantly associated . Vision at admission was 30.8 % of case no found, hand movement perception in 46.7%, finger counting in 17.5 % of case, 0.1-0.4 level in 4.2 % of case and 0.5-0.7 level in 0.8% of case. Final visual acuity was 7.5% of case no found, 1.7% of case hand movement perception, finger counting in 13.3% of case, 0.1-0.4 level in 25.8% of case, 0.5-0.7 level in %15.8 of case and 08.-1.0 in 35.9% of case. IOL implantation was not done during primary reperation surgery. Primary posterior capsulotomy and anterior vitrectomy performed all of case. PMMA IOL implanted 50.8 %of case, foldable IOL implanted 41.7 %of case and scleral fixed IOL implanted 7.5%of case. The most common peroperative and early postoperative complicationis pupil regularity that was 52.5 % of case. Other complicatios are uveal reaction that was 24.2 %of case, posterior synechia was 6.7% of case, corneal edeme was 1.7 % of case glaucoma was 1.7 % of case, posterior capsule peforating was 5.8 % of case . The most common late period complication is corneal leukoma that was 68.3% of case. Other late period complications are traumatic mydriasis that was14.2 % of case, anterior synechia was 10.8 % of case, strabismus was 9.2% of case, atrophy of iris was 8.3 % of case, IOL capture was 6.7 % of case, IOL decentralization was 5.0 % of case, pigment dispersion was 5.0 % of case. Postoperative best corrected visual acuity is 77.5 of case 0.1 level or beter. The case of 51.6% is 0.5 level or beter.