Karaciğer kist hidatiklerinde perkütan drenaj ve açık cerrahi sonrası kist poşunun ultrasonografi ve bilgisayarlı tomografi ile takibi
The follow up of cyst cavity in cyst hydatic patients by ultrsonography and computed tomography after percutanous drainage and open surgery
  1. Tez No: 193021
  2. Yazar: SERTAÇ YAZAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ UZUNKÖY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZETGelişmekte olan ülkelerde paraziter hastalıklar halk sağlığı açısından önemli birproblem oluşturmaktadır. Bütün dünyada insan ve hayvan sağlığını tehdit eden kistikekinokok Türkiye'deki paraziter zoonozların en önemlilerinden biridir.Karaciğer kist hidatiklerinin tedavisinde uzun yıllardır konvansiyonel cerrahi yöntemleruygulanmaktadır. Açık cerrahi yöntemlerin, mortalite ve morbiditeye neden olması,hastanede kalma sürelerini önemli derecede uzatması, yüksek disseminasyon, rekürrens,enfeksiyon, biliyer fistül gelişme riski taşıması nedeniyle perkütan drenaj işlemleri karşımızaalternatif tedavi yöntemi olarak çıkmaktadır.Perkütan drenajın; kolay uygulanabilmesi, etkili ve güvenilir olması ve hastanede kalmasürelerini önemli ölçüde azalttığı için giderek yaygınlık kazanmaktadır.Bu çalışmamızda, karaciğer kist hidatik hastalığının tevdisinde önemli yeri olan vekliniğimizde başarı ile uygulanan açık cerrahi operasyonlar ile perkütan drenaj yöntemlerininkist poşunun küçülmesi üzerindeki etkinliklerinin karşılaştırılması amaçlandı.Çalışmaya hidatik kist tanısın alan, kist çapı 6 cm üzerinde olan 51 olgu alındı. Her iki gruparasında demografik bulgular olarak anlamlı bir farklılık izlenmedi (p>0.05). Olgulardan 26tanesine açık cerrahi, 25 olguya ultrasonografi eşliğinde perkütan drenaj işlemi uygulandı.Perkütan drenaj ve açık cerrahi uygulanan olguların uzun dönemdeki kist kavitelerinintakipleri US ve BT ile postoperatif 1. ay, 6. ay, 1. yıl, 2. yıl olarak yapıldı. Takiplerinde kistpoşu çapları ölçülen olguların sonuçları Tekrarlı Varyans Analizi Testi ile değerlendirildi.Uzun dönemde (2 yıl) kist poşu çapları; perkütan drenaj uygulanan grupta 3.59 cm (p >0. 05),açık cerra hi grupta 2.72 cm ( p >0. 05) olarak ölçüldü. İki grup arasında anlamlı bir farklılıkgörülmedi. Yine ikinci yıl sonunda her iki grupta nüks görülmedi. Abdominal diseminasyonher iki grupta'da izlenmedi.Sonuç olarak perkütan drenaj işlemleri hidatik kistlerin inaktive edilmesinde etkili vegüvenilir bir yöntemdir. Abdominal diseminasyonu önlemede başarılı, işlem sonrası kistkavitesinin küçülmesinde önemli sonuçlara sahiptir. Hastanede kalış sürelerni önemli orandaazalttığı, hastaya operasyon riskini yüklemediği, tedavi edici yönü dışında kozmetik açıdanyaşam kalitesini artırdığı, uygulama kolaylığına sahip girişimsel radyolojik bir işlemdir. Açıkcerrahi operasyonlara alternatif, uygun vakalarda ilk tercih edilmesi gereken bir yöntemolduğu kanaatindeyiz.1
Özet (Çeviri)
SUMMARY:The Follow up of Cyst Cavity in Cyst Hydatic Patients By Ultrsonography andComputed Tomography After Percutanous Drainage and Open SurgeryParasiter diseases compose an important community health problem in developingcountries. Cystic ecinococcus is one of the most crucial parasitic zoonoses in Turkey and itthreat health of people and animals all around the world.Conventional surgery techniques are beening used since years in the treatment of livercyst hydatic. Percutanous drainage procedures are alternative to open surgery techniques sincehigher mortality and morbidity rates, singificant extension of hospital stay, high disseminationrates, recurrence, infection and risk for development of biliary fistules in open surgery.Recently easier application, effectiveness, trustfullness and shortening of hospital staymakes the percutanous drainage more widespreadly used day by day.In this study the aim was to compare the effectiveness of surgery and percutanousdrainage on downsizing of cyst pouches. These two procedures have an important place fortreatment of liver cyst hydatic and are beeing applied succesfully at our clinic.Fifty one cases those having the diagnosis of cyst hydatic with a minimum cyst size of6 cm have been involved to the study. It has been no significant demographic differancedetected between two groups (p>0.05). Open surgery and ultrasound guided percutanousdrainage have been applied to 26 and 25 patients respectively.Follow up of cyst cavities of percutanous drainage and open surgery applied patientshave been done at 1st month, 6th month, 1st year and 2nd year postoperatively by US and CT.These results have been evaluated by Repetative Variance Analysis Test .In long term follow up (2 years) the diameters of cysts pouches in percutanousdrainage group and open surgery group have been found to be 3.59cm (p >0. 05) and 2.72 cm(p >0. 05) respectively. It has been no significant differance detected between two groups.There was no recurrence in two groups at the end of the second year aswell. It has been noabdominal dissemination detected in two groups.As a result, percutanous drainage procedures are effective and trustfull procedures inthe inactivation of cyst hydatics. It has succesful and important results in prevention ofabdominal dissemination and downsizing of the cyst cavities. It is a invasive radiologicprocedure which significantly derease the hospital stays, has no operation need and easliyappliable. Apart from curing, it increases the quality of life from cosmetic aspect. We believethat it is an alternative to open surgery and should be the first choice technique at theappropriate cases.1