Miyelomeningosel nedeniyle primer onarım uygulanan 0-18 ay arası çocuklarda omurga anomalileri ve deformitelerinin sıklığının araştırılması
Analysis of frequency of vertebral anomalies and spinal deformities in children aged between 0 and 18 months who had undergone primary repair for myelomeningocele
  1. Tez No: 361295
  2. Yazar: AKIN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN EMEL, UZMAN İBRAHİM ALATAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
MİYELOMENİNGOSEL NEDENİYLE PRİMER ONARIM UYGULANAN 0-18 AY ARASI ÇOCUKLARDA OMURGA ANOMALİLERİ VE DEFORMİTELERİNİN SIKLIĞININ ARAŞTIRILMASI Dr. Akın ÖZTÜRK AMAÇ: Miyelomeningoselli olarak doğan çocuklarda omurga anomalilerinin sıklığını belirlemek ve omurga deformiteleri ile aralarındaki bağıntıyı araştırmak. GEREÇ VE YÖNTEMLER: Yaşları 3 ile 18 ay arasında değişen toplam 22 hasta yaş, cinsiyet, klinik nörolojik işlevsellik durumu, doğumsal omur anomalilerinin türleri ve sıklıkları ve eşlik eden omurga deformiteleri yönünden incelendi. Radyolojik olarak iki yönlü omurga grafileri ya da mevcutsa omurga bilgisayarlı tomografisi ve omurga manyetik rezonans görüntülemeleri kullanılarak saptanan omur anomalileri sıklıkları, radyolojik özellikleri ve yerleşim seviyeleri açısından incelendi. Saptanan değişik tipteki omur anomalileri ile omurga deformiteleri arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki olup olmadığı araştırıldı. Nörolojik işlevsel seviye, torakal, 5 adet lomber ve sakral seviyeyi içeren 7 dereceli bir klinik ölçek kullanılarak değerlendirildi. BULGULAR: İnceleme grubu 10 erkek ve 12 kızdan oluşuyordu. Ortalama yaş 264 gündü (±SD 136,441). Omurların laminalarında ardışık kapanma kusuru değişen seviyelerde olmakla birlikte bütün olgularda mevcuttu. Hastaların %45'inde omur gövde anomalilerine rastlandı. En sık görülen omur gövde anomalisi türü yarım omurdu. Omurga deformitesi sıklığı %73 olarak saptandı. Kusurlu olmayan son lamina seviyesi ile koronal ve sagittal omurga deformitesi görülme sıklığı arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanırken, omur gövde anomalisi varlığı ile deformite insidansı arasında anlamlı bir ilişki gözlenmedi. Ayrıca, torakal lordoz yönelimi ile lomber kifoz yönelimi grubundaki deformitelerin birlikte görülme sıklığı anlamlıydı. SONUÇ: Miyelomeningoselli hastalarda, omur gövde anomalisi bulunsun ya da bulunmasın, omurga deformitelerine rastlanma oranı yüksektir. Miyelomeningoselli olgularda omurga deformitesi gelişiminde rol oynayan en önemli iki etmen ardışık lamina kusurlarının seviye sayısı ve nörolojik işlevsel seviye olup, bu iki etmen birbiriyle bağlantılıdır. Belirli tür omur anomalilerinin omurga deformitesi yaratmadaki etkisini daha ayrıntılı değerlendirmek için ileri çalışmalara gerek vardır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Miyelomeningosel, Doğumsal Omur Anomalileri, Nörolojik İşlevsel Seviye, Torakal Lordoz Yönelimi, Lomber Kifoz Yönelimi.
Özet (Çeviri)
ANALYSIS OF FREQUENCY OF VERTEBRAL ANOMALIES AND SPINAL DEFORMITIES IN CHILDREN AGED BETWEEN 0 AND 18 MONTHS WHO HAD UNDERGONE PRIMARY REPAIR FOR MYELOMENINGOCELE Dr. Akın ÖZTÜRK OBJECT: To investigate the frequency of vertebral anomalies in patients born with myelomeningocele and their role in the occurrence of spinal deformities. MATERIALS AND METHODS: A total of 22 cases born with myelomeningocele who were aged between 3 to 18 months were analyzed in terms of age, gender, neurological functions, types and frequencies of congenital vertebral anomalies, and accompanying spinal deformities. The vertebral anomalies and deformities detected in plain two-sided roentgenograms as well as spinal computed tomography and spinal magnetic resonance images where available were classified according to their radiologic characteristics. The relationship between different types of vertebral anomalies and spinal deformities was statistically evaluated. Neurological functional level was assessed using a 7-grade scale including thoracic, 5 lumbar, and sacral levels. RESULTS: The study consisted of 10 males and 12 females. Mean age was 264 days (±SD 136,441). Vertebral laminar multisegmental closure defect was present in all patients with varying levels of involvement. Vertebral body anomalies were present in 45% of the patients. The most common type of the vertebral body anomalies was hemivertebra. Spinal deformities were present in 73% of the patients. A statistically significant relationship was detected between the level of last intact laminar arch and the incidence of coronal and sagittal spinal deformities whereas no statistically significant relationship appeared to exist between the presence of vertebral body anomalies and spinal deformity incidence. Another statistically significant relationship was revealed by the association between the lordotic thoracic drift and the kyphotic lumbar drift patterns. CONCLUSION: Spinal deformities are detected to show a high rate of occurrence in patients with myelomeningocele regardless of the presence of any accompanying vertebral body anomaly. Key factors in the development of spinal deformities in patients with myelomeningocele appear to be the number of consecutive levels of defective laminae and neurologic functional level, both being interrelated. Further studies are needed to determine the effect of specific vertebral anomalies on the incidence of spinal deformities. KEYWORDS: Myelomeningocele, Congenital Vertebral Anomaly, Neurologic Functional Level, Lordotic Thoracic Drift, Kyphotic Lumbar Drift.