Bipolar bozuklukta baskın polaritenin klinik bulgular ve hastalık seyri üzerine etkileri
The effect of predominant polarity on clinical findings and the course of bipolar disorder
  1. Tez No: 361296
  2. Yazar: FATMA BAŞAK ÇOĞALMIŞ
  3. Danışmanlar: DR. NESRİN BUKET TOMRUK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
AMAÇ: Baskın polaritenin bipolar bozukluğun uzun dönem izlemine yardımcı olabilecek geçerli bir prognostik parametre olduğu öngörülmektedir. Bu çalışmada bipolar bozuklukta baskın polaritenin atakların başlangıç şekli, geçirilen atakların sayısı ve türü, psikotik özellik, mevsimsellik, hızlı döngülülük, intihar girişimi, hastaneye yatış, ek hastalık tanıları ile ilişkisi araştırılmıştır. Elde edilen veriler ışığında, bipolar bozukluk hastalığının izleminde ve tedavisinde baskın polariteye göre strateji geliştirilmesine yönelik yeni bilgi ve bulgulara ulaşılacağı düşünülmüştür. YÖNTEM: Çalışmaya en az 5 yıldır bipolar bozukluk tanısıyla düzenli takip edilen, 102 hasta dahil edilmiştir. Hastaların ayaktan takiplerinin yapıldığı dosyaları, yatış dosyaları incelenmiş, hasta ve yakınları ile de görüşme yapılmıştır. DSM IV kriterlerine göre hastanın geçmiş ataklarının en az 2/3'ü major depresif atak olanlar depresif polarite (DP) olarak, ataklarının en az 2/3'ü manik ve hipomanik olarak belirlenenler ise manik/hipomanik polarite (MP) olarak tanımlanmıştır. Hastalar baskın polaritelerine göre manik ve depresif olmak üzere gruplandırılmıştır ve sosyodemografik özellikleri, klinik özellikleri, GAS skorları, MOCA skorları gruplar arasında karşılaştırılmıştır. BULGULAR: Baskın polaritesi depresif olan 42 (%41.2), manik olan 60 (%58.8) hasta saptanmıştır. Kadın cinsiyet, depresif başlangıç, toplam atak sayısının fazlalığı, bipolar II bozukluk, melankolik, atipik özellik, mevsimsellik, intihar girişimi, anksiyete bozukluğu, lamotrijin ve antidepresan kullanımı depresif baskın polarite ile ilişkiliyken, erkek cinsiyet, hastane yatışlarının fazlalığı, psikotik özellik, bipolar I bozukluk, bilişsel fonksiyon kaybı, valproat, antipsikotik kullanımı manik baskın polarite ile ilişkili bulunmuştur. SONUÇLAR: Manik ve depresif baskın polarite gruplarında klinik olarak belirgin farklılıklar saptanmıştır. Baskın polaritenin ve baskın polarite ile gösterdiği korelasyon nedeniyle ilk atak polaritenin, hastalık izleminde ve tedavi planlanmasında geçerli bir belirleyici olabileceği düşünülmektedir. Buna rağmen baskın polaritenin klinik seyre etkisini anlamak için daha fazla sayıda geniş örneklemli prospektif çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: There is emerging evidence suggesting that predominant polarity is a valid prognostic parameter of long-term follow-up of bipolar disorder. In this study, we investigated the association between predominant polarity and the clinical characteristics such as type of initial episode, number and types of previous episodes, psychotic features, seasonality, rapid cycling, suicidality, hospitalization and comorbidity. The results may help us create new strategies to foresee the course and tailor the treatment in bipolar disorder according to the predominance of polarity. METHODS: The study included 102 bipolar patients with at least 5 years of regular follow-up. We examined inpatient, outpatient charts and interviewed the patients and their relatives. Depressive predominant polarity was defined as at least two thirds of a patient's past episodes fulfilling the DSM-IV criteria for Major Depressive episode. Manic/hypomanic predominant polarity was defined as at least two thirds of past episodes fulfilling DSM-IV criteria for manic or hypomanic episodes. Socio-demographic characteristics, clinical characteristics, GAF scores and MOCA scores were compared between the two polarity groups. RESULTS: 42 patients (%41.2) were classified as depressive polarity, whilst 60 patients (%58.8) were considered as manic polarity. Female gender, depressive onset, the excess number of total episodes, bipolar II disorder, melancholic features, atypical features, seasonality, suicide attempts, anxiety disorder, lamotrigine and antidepressant use were associated with depressive predominant polarity. Male gender, the excess of hospitalizations, psychotic features, bipolar I disorder, cognitive impairment, valproate and antipsychotic use were found to be associated with manic predominant polarity. CONCLUSION: We found clinically significant differences between manic and depressive predominant polarity groups. Due to the correlation between initial episode polarity and predominant polarity, the polarity of initial episode and predominant polarity may be valid prognostic factors for follow-up and treatment planning. However, further prospective studies with larger sample sizes are needed to better understand the impact of predominant polarity on the clinical course of bipolar disorder.