Bipolar bozuklukta baskın polarite ile ödül sistemi bozuklukları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between predominant polarity and reward system disorders in bipolar di̇sorder
- Tez No: 865459
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NABİ ZORLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Giriş: Bipolar bozukluk (BPB), sıklıkla kronik gidişli, şiddetli depresif ve manik/hipomanik dönemler ile karakterize, yeti yitimine yol açabilen bir duygudurum bozukluğudur. Bugüne kadar az sayıda çalışma bipolar bozuklukta çabaya dayalı karar vermeyi araştırmıştır. Ödül süreçleri ile arasındaki ilişkiyi incelemenin, bipolar bozuklukta patofizyoloji adına bilgi vereceği ve tedavi olasılığını arttıracağı düşünülmektedir. Bu çalışmada, bipolar bozukluk hastaları, manik baskın veya depresif baskın polarite gruplarına ayrılarak karşılaştırılmış, gruplar arasında değişen ödül olasılıkları ve/veya ödül miktarlarındaki seçimlerinin ve çaba temelli karar verme süreçlerinin değişip değişmediğini belirlemek amaçlanmıştır. Yöntem: Bu çalışmada, bipolar bozukluk tip 1 tanılı ötimik 51 hasta içinde, baskın polarite gösteren hastalar tespit edilerek manik baskın polariteye sahip 11, depresif baskın polariteye sahip 13 hasta olmak üzere 2 grup oluşturulmuş, gruplar arasında ödül için çaba harcama motivasyonu EEfRT uygulanarak karşılaştırılmıştır. Bulgular: Gruplar arasında, ödül olasılığı ve ödül büyüklüğüne göre değişen ödül için çaba harcama görevlerinde anlamlı bir fark saptanmamıştır. Sonuç: Ödül olasılığı ve ödül miktarının grupların zor görev seçimlerine etkisi değerlendirildiğinde, katılımcıların zor görevi seçmelerinde baskın polaritedeki farklılığın anlamlı bir fark yaratmadığı görülmüştür. Bu alanda daha büyük örneklem grubu içeren araştırmalar yapılmasına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Bipolar disorder (BPD) is a mood disorder that often has a chronic course is characterized by severe depressive and manic/hypomanic periods and can lead to disability. To date, few studies have examined effort-based decision-making in bipolar disorder. It is thought that examining the relationship with reward processes and bipolar disorder will provide information about the pathophysiology of bipolar disorder and increase the possibility of treatment. In this study, bipolar disorder patients were divided into groups of manic predominant or depressive predominant polarity and compared, and it was aimed to determine whether their choices in varying reward possibilities and/or reward amounts and their effort-based decision-making processes changed between groups. Method: In this study, among 51 euthymic patients diagnosed with bipolar disorder type-I, patients with predominant polarity were identified and two groups were created: 11 patients with manic dominant polarity and 13 patients with depressive dominant polarity. The motivation to strive for reward was compared between the groups by applying EEfRT. Findings: No significant difference was detected between the groups in reward effort tasks that varied according to reward probability and reward size. Results: When the effect of reward probability and reward amount on the groups' difficult task choices was evaluated, it was seen that the difference in predominant polarity did not make a significant difference in the participants' choice of the difficult task. There is a need for research involving a larger sample group in this area.