Bipolar hastalarda atak ve ötimik dönemlerde yapılan fonksiyonel görüntülemeyle tedaviye yanıt yordanabilir mi?
Is therapy response predictable by functional imaging during bipolar patients with mood episodes and euthymic periods?
  1. Tez No: 508821
  2. Yazar: GAMZE ÖZÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞADİYE VİSAL BUTURAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZÇİÇEK Gamze, Bipolar Hastalarda Atak Ve Ötimik Dönemlerde Yapılan Fonksiyonel Görüntülemeyle Tedaviye Yanıt Yordanabilir Mi? Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Uzmanlık Tezi, Kırıkkale 2018 İki uçlu mizaç bozukluğunda (İUMB) bilişsel işlev bozukluğu hem ataklarda hem de ötimik dönemde gösterilmiştir. Bu klinik çalışmada manik ataktaki hastalarda atak ve ötimik dönemlerde n-geri testi kullanılarak çekilen fMRI ile tedaviye yanıtı yordamak amaçlanmıştır. Çalışmaya 18-65 yaşları arasında DSM-IV'e göre İUMB tanısı olan en az ilkokul mezunu 16 hasta ile çalışmaya katılmayı kabul eden halen ve/veya geçmişte DSM-IV Eksen I hastalık tanısı almamış olan çalışma grupları ile yaş, cinsiyet ve eğitim süresi yönünden eşleştirilmiş 16 sağlıklı gönüllü alınmıştır. Katılımcılara sosyodemografik veri formu, DSM-IV Eksen Tanıları için Yapılandırılmış Klinik Görüşme Ölçeği (SCID-I), Young Mani Derecelendirme Ölçeği (YMRÖ), Montgomery Asberg Depresyon Derecelendirme Ölçeği (MADRS), Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) Barratt Dürtüsellik Ölçeği-11, Durumluk Sürekli Öfke Tarz Ölçeği (DSÖTÖ), Arizona Cinsel Yaşantılar Ölçeği, Algılanan Aile Yükü Ölçeği (AAYÖ), Tekrarlayan Olumsuz Öz-Derin Düşünce Ölçeği, Durumluk (STAI FORM TX-1) ve Sürekli (STAI FORM TX-2) Kaygı Envanterleri yapılmıştır. Katılımcılara fMRI esnasında n-geri testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
ÖZÇİÇEK Gamze, Is Therapy Response Predictable By Functional Imaging During Bipolar Patients With Mood Episodes And Euthymic Periods? Kırıkkale University Medical Faculty Department of Psychiatry Dissertation, Kırıkkale 2018 Cognitive dysfunction has been shown to be both in mood episodes and euthymic periods in bipolar disorder. The aim of this clinical trial was to predict the treatment response of manic patients in both periods of manic and euthymic episodes with fMRI using the n-back test. The study included 16 patients of ages 18-65 who were at least primary school graduates with a diagnosis of IUMB according to DSM-IV were paired with 16 healthy volunteer individuals who had no current or past DSM-IV axis I disease diagnosis, according to age, sex and period of education. Sociodemographic forms, DSM-IV, Young Mania Rating Scale, Montgomery Asberg Depression Rating Scale, Pittsburgh Sleep Quality Index, Barratt İmpulsiveness Scale, Stait – Trait Anger Scale, Arizona Sexual Experiences Scale , Self Rumination Scale , State Trait Anxiety Inventory was applied. The n-back test was performed on the participants during fMRI.