Komplike yas nedeni ile tedavi edilen hastalarda yas süreci ile bağlanma biçimleri arasındaki ilişki: İzlem çalışması
The relationship between grief process and attachment styles in the cases with the treatment of complicated grief: A prospecti̇ve study
  1. Tez No: 361304
  2. Yazar: HAYRİYE PINAR ÇAĞLAR NAZALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EJDER AKGÜN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
AMAÇ: Bağlanma biçimi, yas sürecini ve komplike yas gelişmesini etkileyen önemli faktörlerden biridir. Yas konusunda bağlanma ve komplike yas ilişkisi ile ilgili veriler ve çalışmalar sınırlı sayıdadır. Bu çalışma komplike yas tanısı ile takip ve tedavi edilen hastalarda sosyodemografik özellikler, yas tepkileri, intihar davranışı ve yas sürecini belirleyen etkenleri ve bağlanma özellikleri arasındaki ilişkiyi araştırmayı hedeflemiştir. YÖNTEM: Çalışmaya bir terapi ünitesine yönlendirilen komplike yas tanısı ölçütlerini karşılayan 45 hasta alındı. Bunlardan 33 tanesi tedavisini tamamladı. Katılımcılara başvuruda uygulanan Sosyodemografik ve Klinik Görüşme Formu, psikiyatrik hastalık eş tanısını değerlendirmek üzere SCID-I Yapılandırılmış Klinik Görüşmesi Hasta Formu, Erişkin Bağlanma Biçimi Ölçeği (EBBÖ), Yas Ölçeği, Hamilton Depresyon Ölçeği (HAM-D), İntihar Davranışı Ölçeği (İDÖ), İntihar Olasılığı Ölçeği (İOÖ), Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri (YİYE) uygulanmış, tedavi öncesi ve sonrası ölçek sonuçları karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The attachment style is the one of the significant factors affecting the grief process and complicated grief. There are limited studies in number regarding the relation between the attachment and the complicated grief. This study aims to research the relation between the factors determining the sociodemographic features, the reactions of grief, the suicidal behaviour and the grief process on the patients who are followed and treated with the complicated grief diagnosis and the features of attachment. METHOD: The study includes 45 patients who have been directed to a therapy unit and meet the criterions of complicated grief diagnosis. 33 of those patients have completed their treatment. Sociodemographic and Clinical Data Form applied to the patients at the beginning, to evaluate for comorbid psychiatric disorders Structured Clinical Interview for DSM-IV Axis I Disorders, Adult Attachment Style Questionnaire (AASQ), Grief Scale, Hamilton Rating Scale for Depression (HDRS), Suicide Behaviors Questionnaire (SBQ), Suicide Probability Scale (SPS), Experiences in Close Relationships Inventory (ECRI) are applied on the participants and compared the results of the scales prior to and following the treatment.