Fonksiyonel dispepsisi olan hastaların organik dispepsisi olan hastalar ile bağlanma özellikleri açısından karşılaştırılması
Comparison of functional dyspepsia with organic dyspepsia in terms of attachment patterns
  1. Tez No: 361312
  2. Yazar: HALİDE ŞAHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EJDER AKGÜN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Fonksiyonel dispepsi (FD), gastroduodenal bölgeden köken alan, nedeni bilinmeyen, inatçı ve tekrarlayıcı dispeptik belirtiler olarak tanımlanmaktadır. Tüm toplumlarda oldukça yaygın görülür. FD ile psikopatoloji arasındaki ilişki bilinmekle beraber FD hastalarında bağlanma özelliklerini inceleyen bir çalışmaya literatürde rastlanmamıştır. Biz bu çalışmada FD tanısı alan olguların bağlanma özelliklerini organik dispepsi (OD) tanısı alan olgular ve sağlıklı kontroller ile karşılaştırmayı amaçladık. Yöntem: FD tanısı alan 43 hasta, OD tanısı alan 38 hasta ve yaş, cinsiyet, öğrenim durumu açısından klinik olgularla denkleştirilmiş 42 sağlıklı kontrol çalışmaya dahil edildi. Katılımcılara Sosyodemografik ve Klinik Veri Toplama Formu, Durumsal ve Sürekli Kaygı Envanteri (DSKE), Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri (YİYE), Erişkin Bağlanma Biçimi Ölçeği-birinci bölüm (EBBÖ1) uygulandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Functional dyspepsia (FD), stems from gastroduodenal region, is described as resistant and recurring dyspeptic symptoms with unknown ethiology. It is quite common in all populations. Although the relation between FD and psychopathology is known, there is no literature investigating attachment patterns of those patients. In our study, we aimed to compare attachment patterns of FD patients versus organic dyspepsia cases and healthy volunteers. Method: 43 patients diagnosed with FD, 38 with OD and 42 healthy volunteers equalized in terms of age, gender and education were included in the study. A Sociodemographic and Clinical Data Form, Stait and Trait Anxiety Incentory (STAI), Experiences in Close Relationships Questionnaire (ECR), The Adult Attachment Scale were applied to participants.