Asimetrik ve simetrik jeneralize deşarjı olan JME hastaların frontal lob kognitif fonksiyonlarının karşılaştırılması
Comparsion of frontal lob cogntive functions of JME patients who have asymmetrical eeg results and those who have not
  1. Tez No: 361314
  2. Yazar: SENEM SEZİKLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRUNNİSA DİLEK ATAKLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Biz bu çalışmamızda asimetrik jeneralize deşarjı olan JME hastalarında, frontal lob fonksiyonları başta olmak üzere kognitif fonksiyonların simetrik jeneralize deşarjı olan hastalara göre daha fazla etkilenip etkilenmediğini araştırmayı amaçladık. Yöntem: JME tanısı almış, en az 2 EEG incelemesinde simetrik jeneralize deşarjı olan 15, asimetrik jeneralize deşarjı olan 30 gönüllü hasta ile 15 sağlıklı kontrol grubu çalışmamıza dahil edildi. Hastaların demografik ve klinik özellikleri kaydedildi. Hasta ve kontrol gruplarına, dikkati değerlendirmek için Digit Span ve Corsi Blok testi, belleği değerlendirmek için Sözel Bellek Testi ve WMS Görsel Bellek Testi kullanıldı. Frontal lob fonksiyonlarını değerlendirmek için ise saat çizim testi, stroop testi, verbal akıcılık testi, iz Sürme testi, şekil akıcılığı testi, sürekli performans test (CPT), mental kontrol test, antisakkadik göz hareketi testi uygulandı. Bulgular: Çalışmaya alınan olgular arasında yaş ve cins açısından anlamlı bir fark yoktu. Hastaların tümü VPA tedavisi almakta idi.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to examine the relationship bewteen frontal lobe functions and intertictal EEG discharge characteristics of JME patients. Method: 30 volunteered patients who have diagnosed with JME and have asymmetrical generalized discharge in at least two EEG results and 15 volunteered patients who have diagnosed with JME and have symmetrical generalized discharge in at least two EEG results and 15 healthy controls were included in this study. Demographic and clinical characteristics of the patients were recorded. To evaulate the attention, Digit Span and Corsi Block Test; to evaluate memory, Verbal Memory Test and WMS Visual Memory test were applied to patients and healthy controls. To evaluate the frontal lobe functions of patients, Clock Drawing Test, Stroop Test, Verbal Fluency Test, Trail Making Test, Continuous Performance Test (CPT), Mental Control Test, Antisaccadic Eye Movement Test were applied. Results: 75% (n=45) of 60 participants were women and 25% (n=15) were men. In patient group, the average mean of age was 22,89±6,77 age and in control group it was 23,20±4,72 age. All of the patients have been have VPA treatment.