Çocuk istismarı ve ihmaline yönelik diş hekimlerinin farkındalık düzeyleri
Dentists' awareness levels in regard to child abuse and neglect
  1. Tez No: 361368
  2. Yazar: DİDEM KURAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEMSA İLKNUR TANBOĞA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Çocuk istismarı ve ihmali ciddi bir halk sağlığı problemidir. Çocuk istismarı kurbanlarında orofasiyal yaralanmaların yüksek oranda görülmesinden dolayı, diş hekimleri şüpheli vakaların tanı ve bildiriminde stratejik bir pozisyonda bulunmaktadır. Türkiye' de diş hekimleri, hukuki, ahlaki ve etik açıdan çocuk istismarı ve ihmali şüphesini yetkili makamlara bildirmekle yükümlüdür. Bu çalışmanın amacı; diş hekimlerinin çocuk istismarı konusuna yönelik bilgi düzeylerini, tutumlarını ve farkındalıklarını tespit etmektir. Veriler 1020 anketten toplanmıştır. Çalışma verileri değerlendirilirken niteliksel verilerin karşılaştırılmasında Ki-Kare test ve Fisher's Exact test kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Child abuse and neglect is a serious public health problem. In view of the high proportion of orofacial injuries seen in victims of child abuse, dentists are in a strategic position to recognize and report suspected cases. In Turkey, dentists have a legal, moral and ethical obligation to notify competent authorities of suspicion of child abuse and neglect. The aim of this study is to assess the level of knowledge, attitudes and awareness of dentists regarding child abuse. Data were collected from 1020 questionnaires. Descriptive analysis was performed and associations were tested by chi-square and Fischer' s exact tests.